mapa regionů
zavřít mapu

Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ tak rozšířil testování, a to kvůli odstávce, jež by měla začít koncem března. První velkou skupinou byli podnikoví hasiči, na testy šli dnes ráno. Další pracovníci půjdou v únoru.
Dosud dělal v Temelíně antigenní testy podnikový lékař. Teď elektrárna připraví podmínky pro plošné preventivní testování. Výsledky se budou zadávat do celostátního systému ISIN. Týdně zdravotníci otestují až 500 lidí. Testy se budou u vybraných skupin opakovat.
„Testování spouštíme s ohledem na blížící se odstávku. Dosud bylo naším úkolem ochránit zaměstnance a zajistit bezpečný provoz. Odstávka spojená s velkým množstvím práce znamená nezbytný zvýšený pohyb, koncentraci lidí a my musíme více hlídat hranice naší ochranné bubliny,“ řekl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml. Temelín má zhruba 1 300 zaměstnanců.
Testováním ve vlastní režii chce také elektrárna odlehčit praktickým lékařům a testovacím centrům, zároveň minimalizuje kontakt zaměstnanců s ostatními lidmi, jak uvedl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.
V Temelíně i Dukovanech zavedli už loni na jaře koronavirová opatření, která postupně posilovali. Víc se pracuje z domova, měří teplota u vstupu do areálů, v jídelnách je snížená kapacita.
Zaměstnance testují i jiné firmy v kraji. Patří k nim Slatinné lázně Třeboň nebo táborský výrobce zapalovacích svíček Brisk. Budějovický Bosch ze skupiny největšího výrobce komponentů do aut, jež zaměstnává 3 800 lidí, plošně netestuje. Už od léta ale zavedl firemní PCR testování. „Provádí se v případech, kdy je to odůvodnitelné zájmy firmy. Bosch vyvinul vlastní rychlý test na covid-19,“ řekl mluvčí Bosch Group Pavel Roman.
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 0,9 TWh.
adp/ČTK