Teplické muzeum představí novou expozici, ta se zaměří na historii získávání cínu

15.1.2022
Redakce

V teplickém muzeu bude výstava zaměřená například na hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, který je zapsaný na seznamu UNESCO. Nová expozice bude součástí mezinárodního projektu, na který je připraveno až čtyři miliony euro (zhruba 100 milionů korun). Novinářům to řekl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj). Účast v projektu podle něj schválila krajská rada.

„Teplické muzeum na tom vydělá v tom smyslu, že z evropských peněz bude mít zaplacenou expozici, která přiblíží historii dobývání cínu v tomto regionu,“ uvedl Řehák. Projekt nese název Archeologie v kulturním dědictví UNESCO – krajiny cínového hornictví. Expozice bude v muzeu nejspíš v roce 2024 a vyjde na 2,7 milionu korun.

Do projektu budou mimo muzea zapojené Sasko, Bavorsko či Ústav archeologické památkové péče severozápadní Čechy. „Účastní se i Masarykova univerzita Brno, takže to bude mít, řekněme, takový nádech odbornosti,“ dodal náměstek.

Muzeum v Teplicích hledá nového ředitele. Krajská rada se shodla na tom, že výběrové řízení bude mít dvě kola a nové vedení by mohlo být vybráno na jaře. Do výběrového řízení se přihlásil i starosta Krupky na Teplicku Zdeněk Matouš (ČSSD).

Ústecký kraj vyhlásil výběrové řízení na ředitele teplického muzea v roce 2020. Jeho průběh kritizovala tehdejší opozice. Vítězem se stal Matouš, který byl v té době náměstkem hejtmana. Po podzimních krajských volbách ho na začátku prosince 2020 nové vedení kraje z funkce ředitele odvolalo.

Následné výběrové řízení vyhrál znovu Matouš, krajská rada složená ze zástupců ANO, ODS a hnutí Spojenci pro kraj ho nejmenovala a vypsala nové výběrové řízení.

zdroj: čtkNepřehlédněte