• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Teplotní rekordy padly na 6 místech Zlínského kraje

  29.2.2024
  Doris Drienová

  Na šesti meteorologických stanicích ve Zlínském kraji s dlouhodobou historií měření ve čtvrtek padly teplotní rekordy pro 29. února. Nejtepleji bylo ve Vsetíně, kde meteorologové naměřili 16,7 stupně Celsia.

  Dosavadní rekord z roku 1992 tam byl 12,8 stupně Celsia, řekla ve čtvrtek Ivana Záluská z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Vzhledem k tomu, že meteorologové mohou měřit teploty 29. února jen jednou za čtyři roky, hodnot ke srovnávání mají čtyřikrát méně, připomněla Záluská výjimečnost posledního únorového dne přestupného roku.

  Ve Štítné nad Vláří na Zlínsku teploměr odpoledne ukázal 16,3 stupně Celsia, dosavadní 12 let staré teplotní maximum v obci bylo překonáno o 7,3 stupně Celsia. Ve Starém Městě na Uherskohradišťsku a ve Vizovicích na Zlínsku meteorologové naměřili 16 stupňů Celsia. Zatímco ve Starém Městě se přepisovala rekordní teplota z roku 1960, která činila 13,4 stupně Celsia, ve Vizovicích padlo dosavadní maximum staré 80 let. Dosahovalo 12 stupňů Celsia.

  Rekordní teplotu pro 29. února meteorologové zaznamenali i ve Strání na Uherskohradišťsku, kde bylo 15,4 stupně Celsia. O 2,4 stupně Celsia tam teplota překonala maximum z roku 1960. Rekord z roku 1992 s hodnotou 10,5 stupně Celsia nevydržel v Horní Bečvě na Vsetínsku, v obci bylo 15,3 stupně Celsia. „Vzhledem k tomu, že 29. únor měříme jen jednou za čtyři roky, hodnot ke srovnávání je tedy čtyřikrát méně,“ uvedla Záluská.

  Nebývale teplé zimní počasí by mělo ve Zlínském kraji vydržet také v příštích dnech. Podle předpovědi ČHMÚ bude v pátek v regionu polojasno až oblačno, zpočátku místy s mlhami. Dopoledne očekávají meteorologové přibývání oblačnosti až na zataženo, později odpoledne a večer bude na většině území pršet. Nejvyšší odpolední teploty vystoupají na 12 až 15 stupňů Celsia. V sobotu by se měly nejvyšší denní teploty pohybovat mezi deseti až 14 stupni Celsia.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte