Od Hostivařské přehrady k Milíčovskému lesu. Tip na nenáročnou pražskou vycházku

Další fotky

I naše hlavní město Praha nabízí velké množství zajímavých námětů na vycházky. Na zajímavou procházku se můžeme vydat například od konečné stanice metra „C“ Háje směrem k Hostivařské přehradě.

Od přehrady nás již navede turistická značka k prvnímu zajímavému bodu vycházky. Výšlap do kopce je necelých pět set metrů. Po krátkém výstupu narazíme na halštatské hradiště Kozinec – Šance. To se nacházelo na ostrohu nad dnešní Hostivařskou přehradou.

Tip na vycházku: Vydejte se nedaleko Prahy po stopách únětické kultury

Jednalo se o hradiště trojúhelníkového tvaru s rozsáhlou centrální plochou. Vybudoval ho lid bylanské kultury. Hradiště bylo obehnáno obvodovou kamennou hradbou zpevněnou trámovou konstrukcí. Hradiště patrně zaniklo požárem při expanzi Keltů a pozdější slovanské osídlení v 9. století už pravděpodobně pouze využilo zbytky staršího opevnění.

Tip na vycházku: Objevte kapličky ukryté v samém srdci Prahy

Příjemnou cestou po rovině se dostaneme až do místa, kde se Botič vlévá do přehrady. Zde vzniklo rozsáhlejší mokřadní stanoviště, které se stalo domovem ropuchy obecné a také hnízdištěm rákosníků obecného a velkého. Potkat zde můžeme také kachnu divokou.

Zanedlouho nás cesta dovede až do pražských Petrovic, kde zaujme zejména zámek, který je dnes již bohužel v havarijním stavu. Zámek nechal v roce 1716 na místě tvrze z 15. století postavit František Karel Paceli z Adlersheimu.

Tip na vycházku. Poznejte přírodu a historii pražských Modřan a jejich okolí

Vedle zámku se nachází nejstarší památka v Petrovicích, kterou je kostel sv. Jakuba. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1355. K poslední renovaci kostela sv. Jakuba došlo po obnovení farnosti v roce 1996.

Tip na nenáročný výlet. Odpočiňte si v Lázních Mšené

Z Petrovic se můžeme ještě dále vydat k soustavě několika rybníků ve směru k Milíčovskému lesu. Prvním z nich je rybník Šáteček, který slouží jako retenční nádrž, dalším je pak rybník se zajímavým názvem Vrah. Ten je součástí přírodní památky Milíčovský les a rybníky v přírodním parku Botič – Milíčov patří k historickým pražským rybníkům, tedy i rybník Homolka. Na jeho hrázi najdeme alej dvanácti památných letních dubů. Podle stáří dubů na hrázi vznikl rybník Homolka spolu s navazujícími rybníky na začátku 18. století. Do zdejší soustavy rybníků pak náleží ještě též rybník Kančík a Milíčovský rybník.

FOTO: Hostivař – Milíčovský les

Hostivař – Milíčovský les - Model hradiště Šance-KozinecHostivař – Milíčovský les - Petrovický zámekHostivař – Milíčovský les - kostel PetroviceHostivař – Milíčovský les - Milíčovský lesHostivař – Milíčovský les - Milíčovský rybník
Další fotky
Hostivař – Milíčovský les - informační panelHostivař – Milíčovský les - pastvinaHostivař – Milíčovský les - Milíčovský les

Milíčovský rybník je tedy posledním rybníkem, kolem kterého vede naše vycházka. Jedná se o plochou největší ze soustavy vodních ploch na Milíčovském potoce. Procházkou tak dorazíme k okraji Milíčovského lesa, který je dnes chráněným územím. Byl založen počátkem 18. století jako obora s bažantnicí při Milíčovském dvoře. Největší oblíbenosti ale dosáhl v 19. století, kdy zde portugalský hrabě Arnošt Sylva Tarrouca každoročně pořádal okázalé hony pro vyšší panstvo. Honů se účastnil například i Ferdinand d´Este. Les je rovněž i domovem vzácného hmyzu, jako je kupříkladu kozlíček mramorový nebo tesařík obrovský. Vycházku lze ukončit u zooparku Milíčov, jehož návštěvu uvítají zejména děti. Obloukem se tak vrátíme k začátku naší vycházky, k pražské čtvrti Háje.

Dnes, 13:52
Polorozpadlý sešit s recepty hospodyně u Janáčkových ležel mnoho desetiletí v ústraní Archivu Leoše Janáčka...
Dnes, 13:08
Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od...
Dnes, 12:45
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:45
Velmi krušné chvíle zažil nejmenovaný muž z aljašského Nome. Na několik dní se stal zajatcem...
Dnes, 10:51
Šestatřicetiletý Španěl Juan Dual přišel kvůli závažnému onemocnění o část trávicí soustavy. Přesto na svůj...
Dnes, 10:47
Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky,...
Dnes, 09:12
Virálem TikToku jsou videa uživatele, který o sobě tvrdí, že je "cestovatel v čase". Podle...
Dnes, 07:41
Když si francouzský malíř Paul Gauguin dobírá svého přítele Alfonse Muchu pro jeho krasavice z...
Včera, 22:28
Mít znovu šestnáct let, to zní pro většinu lidí jako sen. Pro sedmatřicetiletého Američana Daniela...
Josef Fousek – nositel ocenění Mistr zábavního umění 2020
Včera, 16:50
Mistr zábavního umění. Udělování tohoto ocenění vstupuje již do svého šestého ročníku. Sošku s maskou...
Včera, 16:39
Pokud zaměstnavatelé nevyplatí zdravotníkům odměny za nasazení během epidemie, odbory připraví individuální soudní žaloby. Podle...
Reklama