Od Hostivařské přehrady k Milíčovskému lesu. Tip na nenáročnou pražskou vycházku

Další fotky

I naše hlavní město Praha nabízí velké množství zajímavých námětů na vycházky. Na zajímavou procházku se můžeme vydat například od konečné stanice metra „C“ Háje směrem k Hostivařské přehradě.

Od přehrady nás již navede turistická značka k prvnímu zajímavému bodu vycházky. Výšlap do kopce je necelých pět set metrů. Po krátkém výstupu narazíme na halštatské hradiště Kozinec – Šance. To se nacházelo na ostrohu nad dnešní Hostivařskou přehradou.

Tip na vycházku: Vydejte se nedaleko Prahy po stopách únětické kultury

Jednalo se o hradiště trojúhelníkového tvaru s rozsáhlou centrální plochou. Vybudoval ho lid bylanské kultury. Hradiště bylo obehnáno obvodovou kamennou hradbou zpevněnou trámovou konstrukcí. Hradiště patrně zaniklo požárem při expanzi Keltů a pozdější slovanské osídlení v 9. století už pravděpodobně pouze využilo zbytky staršího opevnění.

Tip na vycházku: Objevte kapličky ukryté v samém srdci Prahy

Příjemnou cestou po rovině se dostaneme až do místa, kde se Botič vlévá do přehrady. Zde vzniklo rozsáhlejší mokřadní stanoviště, které se stalo domovem ropuchy obecné a také hnízdištěm rákosníků obecného a velkého. Potkat zde můžeme také kachnu divokou.

Zanedlouho nás cesta dovede až do pražských Petrovic, kde zaujme zejména zámek, který je dnes již bohužel v havarijním stavu. Zámek nechal v roce 1716 na místě tvrze z 15. století postavit František Karel Paceli z Adlersheimu.

Tip na vycházku. Poznejte přírodu a historii pražských Modřan a jejich okolí

Vedle zámku se nachází nejstarší památka v Petrovicích, kterou je kostel sv. Jakuba. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1355. K poslední renovaci kostela sv. Jakuba došlo po obnovení farnosti v roce 1996.

Tip na nenáročný výlet. Odpočiňte si v Lázních Mšené

Z Petrovic se můžeme ještě dále vydat k soustavě několika rybníků ve směru k Milíčovskému lesu. Prvním z nich je rybník Šáteček, který slouží jako retenční nádrž, dalším je pak rybník se zajímavým názvem Vrah. Ten je součástí přírodní památky Milíčovský les a rybníky v přírodním parku Botič – Milíčov patří k historickým pražským rybníkům, tedy i rybník Homolka. Na jeho hrázi najdeme alej dvanácti památných letních dubů. Podle stáří dubů na hrázi vznikl rybník Homolka spolu s navazujícími rybníky na začátku 18. století. Do zdejší soustavy rybníků pak náleží ještě též rybník Kančík a Milíčovský rybník.

FOTO: Hostivař – Milíčovský les

Hostivař – Milíčovský les - Model hradiště Šance-KozinecHostivař – Milíčovský les - Petrovický zámekHostivař – Milíčovský les - kostel PetroviceHostivař – Milíčovský les - Milíčovský lesHostivař – Milíčovský les - Milíčovský rybník
Další fotky
Hostivař – Milíčovský les - informační panelHostivař – Milíčovský les - pastvinaHostivař – Milíčovský les - Milíčovský les

Milíčovský rybník je tedy posledním rybníkem, kolem kterého vede naše vycházka. Jedná se o plochou největší ze soustavy vodních ploch na Milíčovském potoce. Procházkou tak dorazíme k okraji Milíčovského lesa, který je dnes chráněným územím. Byl založen počátkem 18. století jako obora s bažantnicí při Milíčovském dvoře. Největší oblíbenosti ale dosáhl v 19. století, kdy zde portugalský hrabě Arnošt Sylva Tarrouca každoročně pořádal okázalé hony pro vyšší panstvo. Honů se účastnil například i Ferdinand d´Este. Les je rovněž i domovem vzácného hmyzu, jako je kupříkladu kozlíček mramorový nebo tesařík obrovský. Vycházku lze ukončit u zooparku Milíčov, jehož návštěvu uvítají zejména děti. Obloukem se tak vrátíme k začátku naší vycházky, k pražské čtvrti Háje.

Dnes, 11:15
Vesnický šaman a léčitel je skutečně nervózní. To se mu už nestalo dlouhá léta. Jeho...
Dnes, 06:47
Když se Ondřeje Gregora Brzobohatého ptám, co ho v posledních měsících zaměstnává, okamžitě začíná chrlit...
Dnes, 06:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:30
Komiks je specifickým uměleckým médiem často označovaným jako deváté umění. Jeho hlavním znakem je chronologicky...
Včera, 19:09
Na farmářském trhu mangold určitě nepřehlédnete. Velké zelené listy s krásně barevnými řapíky, které mohou...
Včera, 14:48
Oblíbené prázdninové destinace se pomalu otvírají Čechům. Jak padají čísla nakažených, tím více se otvírá...
Včera, 14:12
Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a navyšovat kapacity center velkých.
Včera, 10:10
Konečně! Po tvrdých lockdownech a tvrdých vládních opatření se začínají pomalu otevírat naše hrady a...
Včera, 06:41
„Doufám, že mě Werich nebude chodit strašit,“ směje se Václav Kopta ještě před tím, než...
Včera, 04:44
Naše tělo i psychika dostaly během zimy zabrat bez ohledu na to, jestli jsme prodělali...
Včera, 04:36
Neofunkcionalistická budova, která Praze přinesla veliký věhlas, slaví čtyřicáté narozeniny. I díky ní se Praha...
Reklama