Tip na vycházku: Objevte kapličky ukryté v samém srdci Prahy

Další fotky

Hlavní město Praha jistě oplývá množstvím významných a nádherných památek, zároveň však skrývá i velice zajímavé objekty, které nejsou až tak všeobecně známé. Například dnešní Vojanovy sady ukrývají hned tři malé kaple, jež objeví jen náhodný turista nebo opravdový znalec Prahy.

První kaplí, asi nejzajímavější svým vzhledem, je kaple sv. Eliáše. Tato kaple v podobě grotty zaujme na první pohled svým netradičním vzezřením. Její tvar má obdélníkový půdorys ve tvaru latinského kříže. Postavena byla v letech 1666 – 1670. Je vyzdobena napodobeninami černých krápníků a nad vstupními dveřmi se nachází erb s císařskou orlicí se zlatým rounem a znakem řádu karmelitánů. Interiér kaple je nádherně zdobený mušlemi, kousky zrcátek a krápníky. Uvnitř nalezneme také nástěnné malby ze světcova života. Na oltáři stojí socha sv. Josefa od barokního sochaře Václava Jackela. V roce 1663 bylo pod kapli umístěno tělo převorky a zakladatelky pražských karmelitánek pražského Karmelu Matky Elekty. V nedávné době, roku 2013, byla dokončena rekonstrukce této unikátní kaple.

Kaple Božího hrobu na Petříně prošla opravou za dva miliony korun

Další kaplí nacházející se ve Vojanových sadech je kaple sv. Terezie z Avily. Tato barokní kaple byla postavena v 1. polovině 18. století a tvořila součást zahrady bývalého ženského Řádu bosých karmelitánek. Kaple sem měla být podle kroniky řádu umístěna v roce 1743 na náklady Eleonory z Valdštejna. Na výstavbě se mohl podílet Bartolomeo Scotti, který je doložen také jako stavitel konventu na počátku 18. století, stejně tak František Maxmilián Kaňka či spíše František Ignác Prée, jenž byl osobním stavitelem hraběnky, kterého zaměstnávala i jako terciářka po svém vstupu do karmelu. Kaple se dochovala bez větších úprav ve své původní podobě.

Kaplička v Černošicích, která nikdy nebyla kapličkou, ale hasičskou zbrojnicí

Třetí kaplí, která se v zahradě bývalého konventu nacházela, je kaple sv. Jana Nepomuckého. Kaple má trojúhelníkový půdorys a její hlavní rameno je v ose s cestou, která vede napříč sady k ostatním dvěma kaplím. Na vyhlídkovou terasu se vstupuje po točitém schodišti vchodem z druhého ramena trojúhelníku. Terasa je bohužel přístupná jen výjimečně. V kapli dříve stávala socha sv. Jana Nepomuckého z doby před rokem 1749, kterou měl zhotovit František Josef Platzer. Model k soše můžeme najít v Muzeu hl. města Prahy.

FOTO: Vojanovy sady

Vojanovy sady - Kaple sv. EliášeVojanovy sady - Kaple sv. EliášeVojanovy sady - Kaple sv. EliášeVojanovy sady - Kaple sv. EliášeVojanovy sady - Kaple sv. Terezie z Avily
Další fotky
Vojanovy sady - Kaple sv. Terezie z AvilyVojanovy sady - Kaple sv. Terezie z AvilyVojanovy sady - Kaple sv. EliášeVojanovy sady - Kaple sv. Jana NepomuckéhoVojanovy sady - Kaple sv. Jana NepomuckéhoVojanovy sady - Vojanovy sady PrahaVojanovy sady - Vojanovy sady Praha

Vojanovy sady určitě stojí za vaši návštěvu, a to mimo jiné především i pro klid, jenž poskytují v této jinak přelidněné části našeho hlavního města. Když budete mít štěstí, zastihnete zde navíc i otevřené kapličky, které však bývají přístupné velmi nepravidelně, zpravidla ku příležitosti některých svátků nebo kulturních akcí. V zahradě rovněž potkáte větší množství nádherných krotkých pávů, v současné době i s mláďaty.

 

Dnes, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Dnes, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Dnes, 13:25
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Dnes, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Dnes, 12:19
Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských...
Dnes, 11:40
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před vyšším rizikem kybernetických útoků vůči...
Dnes, 11:15
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal...
Dnes, 11:01
Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta....
Dnes, 10:15
Ve výrobě, ale i v maloobchodu, sociálních a zdravotních službách i v IT stále chybějí...
Dnes, 09:27
Svoboda tisku ve světě utrpěla i kvůli pandemii covidu-19, novinářské povolání je plně nebo částečně...
Reklama