• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Tip na výlet: Mozartova stopa provází návštěvníky Salzburku na každém kroku

  20.11.2019
  Táňa Pikartová

  Při procházkách po romantických uličkách ve Starém městě procházíme kolem gotických staveb, renesančních paláců i barokních kostelů. Míjíme ale i mnoho měšťanských domů z období monarchie.

  Snad nejnavštěvovanější a jednou z nejznámějších městských uliček je ta jménem Getreidegasse. A když člověk dojde až k domu č. 9, ocitne se u budovy, kde žila rodina Mozartových. Dnes slouží jako muzeum. Wolfgang Amadeus Mozart se v Salzburgu narodil v roce 1756.

  Na náměstí Domplatz, o kterém se říká, že je nejkrásnějším salzburským náměstím zaznívá dodnes nejedna Mozartova skladba a v kostele sv. Šebestiána je hrob Mozartovy rodiny. Všude čekají skvělé zážitky už proto, že turisté  procházejí místy, kudy vedly kroky i výjimečného hudebního skladatele, jehož životní etapy velmi dobře zná i Praha. V blízkosti jsou Opatství Nonnberg, Pevnost Hohensalzburg a Katedrála, také Kostel sv. Františka. Historické jádro Salzburku je od roku 1996 zapsáno na listině světového kulturního dědictví UNESCO.

  Tip na výlet: Cesta na svatbu století. Friedrich August II. se žení s Marií Josefou

  Na pravém břehu řeky Salzach, která mnohde tvoří romantické meandry, se rozkládá Nové město. Jeho dominantou je zámek Mirabell, který nechal postavit arcibiskup Wolf Ditrich von Raitenau pro svoji přítelkyni Salome Altovou, matku jeho patnácti dětí. Právě podle ní zámek pojmenoval Altenau.

  Tip na výlet: Kopec s nejkrásnějším výhledem a České středohoří jako na dlani

  Přímo nad řekou Salzach, ve výšce sto dvaceti metrů nad městem, na hoře Festungsberg, se tyčí dodnes zachovalý největší středověký hrad v Evropě Festung Hohensalzburg, postavený v 11. století. Z hradu se každý rád na město zadívá, je jedinečnou vyhlídkou na město. A pokud si uděláte na prohlídku hradu čas, pak si prohlédnete radní muzeum, palác Hohe Stock, kostel St. Georg.

  Festung Hohensalzburg provází i cestovatele, kteří projíždějí po dálnici kolem Salzburgu. Už z dálky jsou vidět jeho bělavé hradní stavby.

  FOTO: Salzburg

  Salzburg - salzburgSalzburg - Salzburská katedrálaSalzburg - Mirabell SalzburgSalzburg - salzburgSalzburg - getreidegasse
  Další fotky
  Salzburg - salzburg-117399_1280

     Nepřehlédněte