Tip na výlet: Sázavský klášter a obraz, který otevírá oči

Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr cesty. Vypravíme se vlakem na Benešov, ale vystoupíme již v Čerčanech. Počkáme si na dva vagónky, které nás povezou krásným údolím řeky Sázavy. Cesta netrvá dlouho, protože náš cíl leží jenom 25 km daleko. Vystoupíme v malém městečku, se stejným názvem jako řeka, která jím protéká.

Naším cílem je čtvrtý nejstarší klášter v českých zemích. Byl založen knížetem Oldřichem, pražským biskupem Šebířem a poustevníkem Prokopem již v roce 1032. Nebyli bychom v Čechách, aby se nám do legendy nějak nedostal i opojný mok. Kníže Oldřich ve zdejších lesích lovil, a když v poustevně požádal o vodu, zjistil, že se změnila ve víno. Poustevník Prokop se tedy po zásluze stal prvním opatem toho kláštera. Zemřel v roce 1053, ale svatořečen byl již velmi brzy.  Necelé půlstoletí po své smrti. V tomto benediktinském klášteře se praktikovala slovanská liturgie až do roku 1096, a klášter tehdy udržoval významné kontakty s kláštery podobného zaměření, například na Kyjevské Rusi.

 

Kam se poděl Ostrovský klášter? Výlet k jeho základům na ostrově sv. Kiliána v Davli je romantika sama

 

Opusťme nyní historická data a fakta. Ta si můžeme vyhledat v učebnicích. Významná místa se stávají ještě významnějšími hlavně díky legendám, které je obestírají. S tím se historici zkrátka musí smířit. Nemyslím teď na Čertovu brázdu, která se od Sázavy táhne na sever až k Chotouni, což je Prokopovo rodiště. Vyoral ji sice ďábel, který byl poustevníkem Prokopem zapřáhnut do pluhu, ale to je téma na jiný a dlouhý článek.

 

FOTO: Sázavský klášter

Sázavský klášter - Sázavský klášterSázavský klášter - Sázavský klášterSázavský klášter - Sázavský klášterSázavský klášter - interiér Sázavského klášteraSázavský klášter - obraz sv. Prokopa
Další fotky
Sázavský klášter - sv. Prokop

 

Sázavský klášter má zajímavou kuriozitu. Věřící mi nyní jistě odpustí, že jsem jako správný neznaboh použil tohoto výrazu. Tou kuriozitou je obraz svatého Prokopa v nadživotní velkosti, který byl namalován neznámým malířem, někdy kolem roku 1600. Zachycuje již zemřelého světce, tudíž má na obrazu zavřené oči. Od té doby se u tohoto obrazu dějí zázraky. Svatý Prokop na obrazu občas oči otevírá, ba co více, mění se mu i výraz tváře. V průběhu čtyř století byl tento fenomén zaznamenán mnoha svědky, ale oficiální věda k tomu zatím mlčí. Zřejmě se nechce dostat do sporů s vírou, protože tam by se nejspíš ocitla na tenkém ledě. Poslední záznam je velmi mladého data. Bylo to v roce 2006. Není to však to jediné, co by vás mohlo zaujmout. Celý klášter, jak zevnitř, tak zvenku a ovšem i celé okolí rozhodně stojí za shlédnutí. A i kdyby na vás svatý Prokop ani čtvrtého července z obrazu nemrkl, bude to pro vás velmi zajímavý výlet.

Dnes, 17:30
Nebo právě proto? Jmenoval se Janan Karlovič Berzin (lotyšsky Jānis Bērziņš, (25. 11. 1889. –...
Dnes, 16:27
Zapálení ufologové mají další případ k bádání. Na internetu byla před několika dny zveřejněna nahrávka...
Dnes, 16:26
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 16:26
Při brouzdání Google Earth můžete narazit na hodně podivné věci. Jeden takový objev učinil i...
Dnes, 15:37
Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají nízké desítky procent nakažených včetně lidí, kteří stonali bez...
Dnes, 15:04
Jaye Kurjiho čekalo po návratu z dovolené nemilé překvapení. Namísto svého domu v Leicesteru našel...
Dnes, 15:03
Zahraniční média informovala o ženě z Jihoafrické republiky, která porodila deset dětí. Děti měly být...
Dnes, 15:00
To, že přitom jaksi mimochodem napomohl vzniknout fašismu a vedl svůj národ do války po...
Dnes, 14:53
Zanedlouho si připomeneme výročí válečného konfliktu, který se odehrál v roce 1866, kdy Prusko usilující...
Dnes, 14:17
Chladným projevem ztvárňoval vnitřně bohaté postavy, ze kterých sálala silná vůle, spojená s velkou sebekázní...
Dnes, 13:25
Zmizení dvou španělských dívek, které unesl jejich otec, má bohužel tragický konec. Jedna ze sester...
Reklama