Tip na výlet: Vydejte se za zázračnou studánkou! Zanedlouho se v ní opět objeví voda

Další fotky

Po okolí o ní kolují doslova legendy. Její voda se údajně nekazí ani v největších vedrech, a proto si ji s sebou braly na moře lodě rakousko-uherské námořní flotily. Také doslova zázračně léčí rozličné rány a choroby. Dříve se mluvilo o zázracích, dnes o radioaktivitě a stříbru, které prý voda obsahuje. Co je však na tom všem pravdy?

Tahle zázračná Zlatá studánka vyvěrá ve svahu hory Křemešník asi osm kilometrů od Pelhřimova. Ne však pořád, podle legendy pouze od Vánoc do Svatodušních svátků (max. 13. června), podle historických záznamů to však může být již od sv. Václava až do Božího Těla (max. 24. června), podle toho, kolik vody během roku napršelo. Může se však stát, že voda začne pramenit také až v lednu nebo v únoru. Podle místních se voda nabraná ze Zlaté studánky do plastové láhve se skutečně nekazí, i když ji tak třeba vozí celé dny v autě. Je snad tedy opravdu radioaktivní?

Dvacet litrů vody z Křemešníku jsme v roce 2013 odevzdali v Laboratoři radiační kontroly okolí v Českých Budějovicích spadající pod Jadernou elektrárnu Temelín. Tam však žádnou zvýšenou radioaktivitu nenaměřili. Navíc se nepodařilo ani dohledat nějakou historickou zmínku o tom, že by si námořníci s sebou brali s sebou právě tuhle vodu na moře. Přesto však podle historických pramenů ke studánce putovaly za zázraky tisíce poutníků. Něco na té vodě přece být musí!

Stromovku kdysi rozdělovala zeď. Na místě zůstala jen dórská studánka. Znáte její bohatou historii?

Jeden ukazatel laboratoř v Českých Budějovicíchích neměřila, protože to není obsahem její náplně práce. Jde o tzv. objemovou aktivitu radonu 222Rn, kterou měří například pražský Státní ústav radiační ochrany. Cena za potřebné měření je k tomu víc než přijatelná – pouhých 242 Kč vč. DPH. Místo dalšího trmácení se na Křemešník si tentokrát necháme změřit vzorek vody z jiné, dostupnější studánky, údajně rovněž radioaktivní – z pramene sv. Eleonory v Táboře. Výsledek měření nám přijde do týdne poštou Pramen podle něj vykázal aktivitu 163-181 Bq/l (v průměru 172 Bq/l). Podle vyhlášky č. 307/2002 Sb. se jako směrná hodnota pro vodu dodávanou do veřejných vodovodů stanoví hranice 50 Bq/l a jako hodnota mezní 300 Bq/l. Celkem vzato nic moc. Známé jáchymovské radioaktivní léčebné prameny vykazují hodnoty mnohonásobně vyšší, až 20 000 Bq/l. I tak je ale voda z táborského pramene považována podle platných předpisů sice za mírně radioaktivní, avšak stále ještě „normálně pitnou“. Ani na ni místní nedají dopustit, zvlášť dobrá je prý na vaření kávy.

Zázračná studánka a malý kaňon. Lysolajská Slavnost květů pořádá večírek v srdci přírody. Dorazíte?

Předpokládáme, že co do radioaktivity by na tom nějak podobně mohla být i Zlatá studánka, především proto, že stejně jako pramen v Táboře i její voda protéká podobným geologickým podložím protkaným stříbronosnými rudami. Odpovídá tomu i měření vody ze studny u hájovny Korce, cca 800 metrů od Zlaté studánky, který roku 1995 vykázala objemovou aktivitu Rn222 ve výši 156 Bq/l.

Možná tak máme o jednu záhadu v Čechách méně, za to však nyní víme, jak je možné poměrně snadno ověřit, zda se ta či ona pověst o tom kterém údajně radioaktivním prameni zakládá na pravdě, či ne.

FOTO: Zlatá studánka Křemešník

Zlatá studánka Křemešník - 2Zlatá studánka Křemešník - P1120945Zlatá studánka Křemešník - 1Zlatá studánka Křemešník - P1120962Zlatá studánka Křemešník - P1120964
Další fotky
Zlatá studánka Křemešník - 1Zlatá studánka Křemešník - 3Zlatá studánka Křemešník - P1120946Zlatá studánka Křemešník - P1120947Zlatá studánka Křemešník - P1120948Zlatá studánka Křemešník - P1120950Zlatá studánka Křemešník - P1120951Zlatá studánka Křemešník - P1120953Zlatá studánka Křemešník - P1120956Zlatá studánka Křemešník - P1120967Zlatá studánka Křemešník - P1120961Zlatá studánka Křemešník - P1120962Zlatá studánka Křemešník - P1120978

Zázraky na Křemešníku

  • Jako první se díky vodě ze Zlaté studánky podle pověsti zázračně uzdravil voják raněný během třicetileté války, snad v bitvě u Jankova (1645).
  • První kaplička u pramene však vznikla zřejmě již v roce 1555.
  • Zázračně se zde vyléčili nemocní trpící především chorobami očí, uší a končetin.
  • Voda z pramene údajně uchránila místní obyvatelstvo před epidemií cholery v letech 1832-1836.
  • Poutí na Křemešník se účastnily tisíce poutníků z Čech, Moravy, Slezska, Bavorska a Rakouska, někdy až 700 procesí ročně.
  • Dnes se v blízkosti pramene kromě poutního kostela Nejsvětější trojice nachází křížová cesta, symbolický Boží hrob (dílo sochaře Františka Bílka z roku 1900), hotel, rozhledna (1993), naučná stezka (2001) malý ski-areál a veřejnosti nepřístupná vila Větrný zámek s originálními skleněnými plastikami sedmi havranů (1930-1934).

 

Dnes, 10:20
Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat...
Dnes, 09:27
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) během nočních zásahů po celé republice zadrželi...
Dnes, 08:37
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 08:37
Na stovkách míst v Česku budou dnes policisté kontrolovat dodržování maximální povolené rychlosti jízdy. Lokality...
Dnes, 08:27
Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraničí. Ve funkci nahradí minulý týden...
Dnes, 04:00
Komedie z roku 1977 režiséra Ladislava Rychmana s názvem Jen ho nechte, ať se bojí...
Dnes, 04:00
Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní...
Včera, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Včera, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Včera, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Včera, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Reklama