4℃
Dnes je 11. prosinec , svátek má Dana

Tip na výlet: Za památkami Světového kulturního dědictví UNESCO v Německu

Dějiny zanechaly i v Německu mnoho důležitých stop v podobě výmluvných svědků dějinných i kulturních událostí a přírodních úkazů. Řadu z těch nejpůsobivějších, přesně čtyřicet šest, prohlásilo UNESCO za Světové dědictví.

Jsou to chráněné stavební památky, historická centra měst, ale i významné průmyslové areály a přírodní krajiny neobvyklého rázu. Dědictví minulosti, které je součástí i naší přítomnosti, najdeme v každém koutě Německa.

Nejblíže k nám je například Bayreuth, zdejší budova Markraběcí opery je reprezentativní barokní stavba z let 1745 až 1750 s hledištěm pro pět set osob, nebo město Regensburg, památkou UNESCO je tady historické centrum a městský dvůr, který byl osídlen už před dvěma tisíci lety. Co nabídnout má i starobylé město Bamberg. Mezi jeho největší pamětihodnosti patří bezesporu románsko-gotický dóm se slavnou středověkou plastikou Bamberského jezdce, dalšími skvosty Bambergu jsou staré knížecí sídlo, nová rezidence, stará radnice a malebné domy tzv. malých Benátek na řece Regnitz. V Berlíně ocenili komisaři UNESCO jednak moderní berlínské stavby a jednak ostrov pěti muzeí mezi rameny Sprévy, který ilustruje vývoj muzejnictví.

Augsburg je nově městem světového kulturního dědictví UNESCO

Mezi unikáty patří také kulturní krajiny, například povodí středního Rýna, kde zdejší hrady, městečka i terasy vinic ilustrují sepětí člověka s krajinou. Je to i pět lesních lokalit starých bukových lesů ve středním a severním Německu, ve Waddenzee je to zase pobřežní ekosystém mokřadů, slanisek, dun a ptačích lokalit a v Bad Muskau, je pod ochranou UNESCO také krajinný komplex, do kterého patří park se zámkem, který byl založen princem Hermannem von Puckler-Muskau v 1815-44 jako pozemský ráj, do krajiny patří i mosty a arboretum.

Z německých průmyslových staveb je na seznamu UNESCO essenský průmyslový komplex uhelného dolu Zollverein, ve městě Messel je to těžní jáma s nalezištěm fosilií různých živočichů, v Rammelsbergu to jsou historické doly nad Goslarem na těžbu stříbra a barevných kovů a vodohospodářský systém horního Harzu a ve městě Völklingen zase hutě a průmyslová výroba surového železa z konce 19. a průběhu 20. století.

Tip na výlet: Domažlicko je malebná oblast Čech a město Horšovský Týn patří k jejím perlám

Výjimečná je pod pronací UNESCO v Cáchách katedrála města, sídlo Karla Velikého, jehož počátky sahají až do 8. století, v Corvey je to benediktinský klášter, areál karolinského opatství z 9. století na břehu řeky Vezery, v Kolíně nad Rýnem je to katedrála s cennou sochařskou výzdobou nebo v Trevíru to je výjimečný komplex památek, k němuž patří římské stavby a katedrála sv. Petra a kostel Panny Marie.

Před 57 minutami
Při představě útoku většiny zvířecích predátorů člověka až zamrazí. U některých z nich nás však...
Před 3 hodinami
Autorem dnes už světově proslulé České mše vánoční Hej mistře! byl zdejší varhaník a kantor...
Dnes, 11:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 11:00
Zázrak je něco, co se odehrává, obrazně řečeno, za naším zrakem. Neumíme si událost, která...
Dnes, 09:00
A milovala ho i kamera, takže za sebou zanechal obdivuhodnou kinematografii čítající přes 100 filmových...
Včera, 18:30
Až potom začala být Emily Dickinsonová, která se narodila 10. prosince 1830 v Amherstu v...
Včera, 17:00
Nevelká obec Čenkov leží na spojnici mezi Příbramí a Hořovicemi. Už desátým rokem stojí u...
Včera, 15:00
Rtuť je velmi tajemná substance. Substance s magickými vlastnostmi, od nejstarších dob. Již její latinský...
Včera, 14:02
Antonín Smrček (*11. prosince 1859 v Brodku u Prostějova) absolvoval roku 1884 českou techniku v...
Včera, 12:30
V průběhu 18. a 19. století si Češi stále více a častěji uvědomují, že ztrácí...
Včera, 11:44
Jde o jedinou spotřebitelskou celorepublikovou soutěž a o nejstarší „novodobou“ soutěž v Česku vůbec. A i...
Reklama