Tip na výlet: Za památkami Světového kulturního dědictví UNESCO v Německu

Dějiny zanechaly i v Německu mnoho důležitých stop v podobě výmluvných svědků dějinných i kulturních událostí a přírodních úkazů. Řadu z těch nejpůsobivějších, přesně čtyřicet šest, prohlásilo UNESCO za Světové dědictví.

Jsou to chráněné stavební památky, historická centra měst, ale i významné průmyslové areály a přírodní krajiny neobvyklého rázu. Dědictví minulosti, které je součástí i naší přítomnosti, najdeme v každém koutě Německa.

Nejblíže k nám je například Bayreuth, zdejší budova Markraběcí opery je reprezentativní barokní stavba z let 1745 až 1750 s hledištěm pro pět set osob, nebo město Regensburg, památkou UNESCO je tady historické centrum a městský dvůr, který byl osídlen už před dvěma tisíci lety. Co nabídnout má i starobylé město Bamberg. Mezi jeho největší pamětihodnosti patří bezesporu románsko-gotický dóm se slavnou středověkou plastikou Bamberského jezdce, dalšími skvosty Bambergu jsou staré knížecí sídlo, nová rezidence, stará radnice a malebné domy tzv. malých Benátek na řece Regnitz. V Berlíně ocenili komisaři UNESCO jednak moderní berlínské stavby a jednak ostrov pěti muzeí mezi rameny Sprévy, který ilustruje vývoj muzejnictví.

Augsburg je nově městem světového kulturního dědictví UNESCO

Mezi unikáty patří také kulturní krajiny, například povodí středního Rýna, kde zdejší hrady, městečka i terasy vinic ilustrují sepětí člověka s krajinou. Je to i pět lesních lokalit starých bukových lesů ve středním a severním Německu, ve Waddenzee je to zase pobřežní ekosystém mokřadů, slanisek, dun a ptačích lokalit a v Bad Muskau, je pod ochranou UNESCO také krajinný komplex, do kterého patří park se zámkem, který byl založen princem Hermannem von Puckler-Muskau v 1815-44 jako pozemský ráj, do krajiny patří i mosty a arboretum.

Z německých průmyslových staveb je na seznamu UNESCO essenský průmyslový komplex uhelného dolu Zollverein, ve městě Messel je to těžní jáma s nalezištěm fosilií různých živočichů, v Rammelsbergu to jsou historické doly nad Goslarem na těžbu stříbra a barevných kovů a vodohospodářský systém horního Harzu a ve městě Völklingen zase hutě a průmyslová výroba surového železa z konce 19. a průběhu 20. století.

Tip na výlet: Domažlicko je malebná oblast Čech a město Horšovský Týn patří k jejím perlám

Výjimečná je pod pronací UNESCO v Cáchách katedrála města, sídlo Karla Velikého, jehož počátky sahají až do 8. století, v Corvey je to benediktinský klášter, areál karolinského opatství z 9. století na břehu řeky Vezery, v Kolíně nad Rýnem je to katedrála s cennou sochařskou výzdobou nebo v Trevíru to je výjimečný komplex památek, k němuž patří římské stavby a katedrála sv. Petra a kostel Panny Marie.

Dnes, 16:00
Dědeček na prastaré, zažloutlé fotografii, se usmívá. Bůhví, kdo tu fotku před více než sto...
Dnes, 12:04
Někteří vlastníci pozemků v Netvořicích na Benešovsku nesouhlasí s obchvatem. Podmiňují jeho stavbu platným stavebním povolením...
Dnes, 11:30
Kdo by neznal Woodstock? Tím naším byl 1. Československý beat festival v roce 1967 v...
Dnes, 10:02
Pořád je se co učit, a tak se mohou leccos dozvědět jak začínající hospodyňky, tak...
Dnes, 08:03
Půvabná francouzská herečka Geneviève Grad, kterou znají filmoví fanoušci jako Nicole, dceru Ludovica Cruchota (Louis...
Včera, 16:03
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
Včera, 14:00
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
Včera, 11:30
28. června jsme si připomněli 106. výročí zavraždění následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jeho...
Včera, 10:03
Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu...
Včera, 09:03
Nanočástice jsou pouhým okem neviditelné, přesto zásadně proměňují svět kolem nás. Jejich využití se šíří...
Reklama