Augsburg je nově městem světového kulturního dědictví UNESCO

25.7.2019
Táňa Pikartová

Jedinečným vodohospodářským systémem se město pyšní od svého založení, a to díky své poloze na soutoku řek Lech a Wertach a také bohatým zdrojům pitné vody v lesích.

V Augsburgu, historickém a univerzitním městě na jihozápadě spolkového státu Bavorsko kvetla řemesla už v 13. století a město z nich bohatlo. Promyšlený systém kanálů a souhra lidské vynalézavosti vytvořily podmínky pro úspěch jedinečného vodního hospodářství, který v Augsburgu funguje bez přerušení už osm staletí dodnes.

Hrady si musí turista zasloužit. Vzhůru na Křivoklát

Seznam památek světového kulturního dědictví vznikl v roce 1978, kdy na něj bylo zapsáno prvních dvanáct památek. V průběhu času byly na seznam zapsány tak velkolepé stavební památky jako Angkor Wat v Kambodži nebo Velká čínská zeď, jedinečné komplexy jako je staré město v Bambergu nebo cášský a kolínský dóm.

Do exkluzivní rodiny památek světového dědictví patří také významné průmyslové komplexy jako důl Zollverein v Essenu, v České republice například Kutná Hora, Telč nebo Holašovice a nově  důlní díla v Krušnohoří a Hřebčín Kladruby. V České republice už máme čtrnáct památek UNESCO, celosvětový aktuální seznam čítá 1121 objektů ve 167 zemích, z čehož je čtyřicet šest situovaných zcela nebo částečně v Německu. Po zařazení Augsburského vodohospodářského systému vzrostl počet památek světového dědictví UNESCO v Bavorsku na osm.

Tip na výlet: Za romantikou do Drážďan na zámek Pillnitz

 Nepřehlédněte