Hrady si musí turista zasloužit. Vzhůru na Křivoklát

Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí turista zasloužit. To znamená vyšlápnout pořádný kopec.

Stavitelé českých hradů patrně mysleli i na to, že člověk, který šlape po svých, ať už v kterémkoliv století, si musí čas od času oddechnout. Nechali totiž zbudovat i pár míst, kde je příjemné postát a přitom se pokochat báječnou přírodou kolem. Ochozy hradního nádvoří Křivoklátu pak navíc poutníka dokonale odmění vyhlídkami na chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko.

Nejvyšším vrcholem Křivoklátska je Těchovín a nejníže položeným místem je hladina Berounky v obci Hýskov. Přírodní zajímavostí Křivoklátska je fakt, že na ploše asi 1200 hektarů se ukrývá přes 20 rezervací. Pro jedinečné přírodní hodnoty je toto území vedeno jako středoevropská banka lesních dřevin a už od roku 1977 je prohlášeno biosférickou rezervací UNESCO.

Kde je ukrytý tajemný svatý grál? Všechny stopy vedou na Křivoklát

Jaký by to byl hrad, kdyby neměl svoje pověsti! Křivoklát jich má hned několik. Jedna z nich vypráví o Blance z Valois, první manželce markraběte Karla, pozdějšího císaře Karla IV. Když 13. května roku 1335 porodila na hradě Křivoklátě dceru Markétu, nechal markrabě snést z okolních lesů pod okna Blančiných komnat hejna slavíků a ti svým zpěvem těšili markraběnku v jejím šestinedělí. Později, už jako císař, rozkázal Karel IV. svým křivoklátským poddaným, aby se o stejné rozptýlení postarali každé královně, která by na Křivoklátě přivedla na svět své dítě.

Této pocty se prý po Blance z Valois dostalo už jen jediné ženě – krásné Filipíně Welserové, tajné manželce arciknížete Ferdinanda Tyrolského, která v roce 1560 porodila na Křivoklátě syna Karla a o tři roky později dvojčata Filipa a Marii.

5 nejoblíbenějších filmových pohádek natočených na hradě Křivoklát. Víte, které to jsou?

Hrad Křivoklát nyní nabízí čtyři prohlídkové okruhy, návštěvníci se mohou vydat na prohlídku hradeb a expozici ve velké věži nebo na prohlídku gotických paláců, kaple i Rytířského a Královského sálu či lapidária.

Mezi jmény panovníků, kteří na Křivoklátě pobývali, je i jméno Edwarda Kelleyho, který se proslavil jako dvorní alchymista císaře Rudolfa II. Svůj pobyt na hradě by ale jistě vyměnil za jakýkoliv jiný, protože byl jeho vězením, dva a půl roku byl prý držen ve věži Huderka.

 

Dnes, 13:40
Jako básník, který získal Nobelovu cenu, je Pablo Neruda v Chile uctíván dokonce i těmi, kterým se zprotivil...
Dnes, 11:40
Slon je souhrnný český a slovenský název pro dva rody chobotnatců. V současnosti známe tři...
Dnes, 10:20
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 10:20
Škrábe vás v krku? Nemůžete se zbavit posledních zbytků nachlazení? Místo do lékárny zamiřte na...
Dnes, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Dnes, 08:11
Filmů zabývajících se tématem druhé světové války je v současnosti nepřeberné množství, jedním z prvních...
Včera, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Včera, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Včera, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Včera, 11:40
Lidské tělo je bezesporu nesmírně složité. Troufáme si i říci, že je nejsložitějším živým organismem,...
Včera, 10:20
Pěstování máku má ve střední Evropě a hlavně v Čechách dlouhou tradici. První zmínky o...
Reklama