Televizní diváci sledují přímé přenosy z letní olympiády, těší se z výsledků „našich“ a nechávají se unést vzrušenými hlasy moderátorů, kteří do svých slov dávají tolik emocí, jako kdyby šlo o život.
O ten však na sportovištích nejde. Zato o něj doslova jde v ulicích města nad Seinou, které se snaží „zamést pod koberec“ to, co mu příliš nelichotí.
Podle slov Anne Lorient, ředitelky organizace pečující o matky s dětmi v nouzi, proběhla v Paříži kvůli olympiádě „sociální čistka“. Radnice nabídla bezdomovcům, že je v autobusech vyveze z města pryč. A až do září uzavřela ubytovny a výdejny jídla pro lidi bez domova. Polovina z pařížských „bídníků“ její nabídky využila, druhá však ve městě zůstala a skrývá se.
„Ve městě je mnoho matek s dětmi bez přístřeší, které se ocitly v zoufalé situaci. Já působím jako porodní asistentka pro ženy bez domova. Na děti, co se narodí na ulici, se nenahlíží jako na děti v nouzi, ale jako na nežádoucí osoby. To během olympiády platí dvojnásob,“ prohlásila Lorient. Řada porodů teď podle ní proto probíhá v izolaci, ve sklepech a na podobných místech, což může mít za následek smrt novorozenců nebo matek.
Náklady letošních pařížských her dosahují téměř 9 miliard dolarů, což je něco přes 211 miliard korun. Peníze použité nejen na vybudování velkokapacitních sportovišť, které už po olympiádě využití mít nebudou, jsou jejími kritiky považovány za vyhozené s tím, že pořadatelské zemi se už nikdy nevrátí.
To by vážně nešlo z toho obrovského balíku peněz odložit něco stranou a postarat se o ty nešťastné ženy a jejich děti, aby neumíraly ve sklepech? Sakra!
Zdroje: Konbini Media Group, FB Ridiny Ahmedové a autorský text