Jestliže se cítíte chronicky unavení, nemusíte hned myslet na vážnou chorobu. Mnohem pravděpodobnější je, že máte sedavé kancelářské zaměstnání, zaměstnavatel po vás vyžaduje stoprocentní nasazení a vy skrze práci přestáváte vnímat signály, které k vám vaše tělo vysílá ve snaze dát vám najevo, že se máte alespoň na chvilku zastavit.
Zapomínáte pít, špatně jíte a svou pozornost vrháte stále jedním a tím samým směrem. Zkrátka soustředíte se zcela na plnění pracovních povinností s cílem naplnit očekávání svých nadřízených. Jenže právě tento „poctivý“ přístup k práci podle vědců významně snižuje vaší konečnou produktivitu. Navíc škodí i vašemu zdraví. Přečtěte si proto 10 jednoduchých doporučení, pomocí kterých překonáte svou ospalost a zvýšíte svůj pracovní výkon i pocit spokojenosti.
Hýbejte se
Jestliže se nás zmocňuje lehká ospalost, je na vině cirkadiánní rytmus, který reguluje spánek a bdělý stav našeho těla. Stačí se však držet několika pravidel, abychom v zaměstnání neusínali a zůstali výkonní po celé odpoledne, píše italský deník Corriere della Sera.
Důležité je hýbat se. Fyzická aktivita zlepšuje krevní oběh, přináší kyslík do tkání a zvyšuje úroveň energie. Nemusíte zrovna běhat, stačí i vzdálit se na několik minut od pracovního stolu, abyste únavu přemohli. V takovém případě stačí jít pěšky do schodů a zapomenout na výtah nebo se projít kolem budovy, kde sídlí váš úřad, říká doktor Carl Bazil z americké Columbijské univerzity.
Zaměstnejte mozek něčím jiným
Ještě lepší je udělat si pauzu a jít se projít do parku. Studie Rotman Research Institute v kanadském Torontu ukázala, že pobyt v přírodě zlepšuje pozornost a paměť, protože aktivuje takzvanou mimovolnou pozornost, která mozku umožňuje zaznamenávat různé předměty, aniž byste se na ně museli soustředit.
Mazlíčci odstaví stresové hormony
Výzkum Missourské univerzity odhalil, jak kontakt s domácími zvířaty zvyšuje úroveň oxytocinu, který znehybňuje stresové hormony a pomáhá nám zůstat klidní a soustředění. Jelikož si sotva někdo bere do úřadu psa nebo kočku, je možné dosáhnout téhož výsledku i tím, že budeme na svá zvířata myslet. V takovém případě stačí mít na stole fotografii domácího mazlíčka nebo podle doktorky Jessiky Gallové-Myrickové sledovat video s kočkami, které zvyšují úroveň energie a pozitivních emocí.
S odpolední kávou opatrně, rozhodíte si rytmus
Jsou lidé, kteří mohou vypít kávu před odchodem na lůžko a hned usnou, jiní zase v posteli donekonečna počítají ovečky, i když kávu pili naposledy v poledne. Jestliže patříte do druhé kategorie, nepijte kofein po 14. hodině odpolední, abyste si nenarušili noční spánek a nevytvořili si bludný kruh, který pak vede k tomu, že se druhý den v poledne cítíte unaveni.
Dejte si žvýkačku
Žvýkejte. Podle jedné studie vyšlo najevo, že studenti, kteří těsně před zkouškou žvýkali, dosáhli lepších výsledků. Nepřehánějte to však, protože žvýkání delší než 15 až 20 minut má opačný účinek.
Nezapomínejte na pitný režim
Pijte vodu. Dehydratace může způsobit únavu, špatnou náladu a problémy se soustředěním.
Poslouchejte hudbu
Ke zlepšení produktivity není nic lepšího než dobrá hudba. Doktorka Teresa Lesiuková z Miamské univerzity nechala po celou pracovní dobu 56 zaměstnanců poslouchat hudbu. Zjistila, že kvalita jejich práce a schopnost soustředění citelně klesaly v rozpětí následujících tří týdnů, kdy už hudbu neposlouchali.
Nepřejídejte se…
Všichni nutriční poradci se shodují v tom, že v práci je třeba dopřát si pokrmy obsahující proteiny, komplexní sacharidy a listovou zeleninu, která dodává železo nezbytné pro organismus, aby překonal únavu. Je rovněž třeba dbát na to, aby porce nebyly velké a nezatěžovaly příliš trávení.
…ale nezapomínejte jíst
Rovněž je chyba vynechat jídlo a snažit se pokračovat v práci. Nesmíme nechat organismus více než čtyři či pět hodin bez jídla. Jestliže nemáte čas na oběd, dejte si alespoň přesnídávku na bázi proteinů a sacharidů, například humus se zeleninou, celozrnné pečivo s arašídovým máslem nebo řecký jogurt s ovocem.
V noci spěte alespoň 7 hodin
Aby byl organismus plně efektivní, je třeba spát v noci alespoň sedm až osm hodin. Pro mnohé je tato doba luxusem a pak jsou následující den unaveni. Nedostatek nočního spánku znásobuje pocit polední ospalosti, protože narušuje cirkadiánní rytmus a prohlubuje pocit únavy.
(Zdroj: Corriere della Sera, ČTK)