Tresty za papalášskou party. Exředitel Husák sankce, podnikatel Benda bez pokuty

28.10.2021
Jan Štoll

Zatímco obyčejní lidé mohli v době kovidových restrikcí slavit tak maximálně doma, mocní šli na narozeninovou party podnikatele Petra Bendy v Teplicích. Kvůli tomu dnes už exšéf krajské policie Vladislav Husák pozbyl funkci, dostal i sankci od policie. Naopak třeba expremiér Jiří Paroubek a Benda unikli pokutě ve správním řízení magistrátu. V případě Bendy se prý nepodařilo radnici ve správním řízení dokázat, že se podnikatel zúčastnil vlastní narozeninové oslavy.

Narozeninová oslava někdejšího vlivného politika ČSSD Bendy se konala v lednu v teplickém hotelu Prince de Ligne za účasti desítek lidí. Část z nich pak v hotelu přenocovala. V té době přitom byly kvůli šíření nemoci covid-19 hotely uzavřeny a byly omezeny hromadné akce. Husáka krátce po zveřejnění informací o jeho účasti na party odvolal policejní ředitel Jan Švejdar z funkce krajského šéfa policie v Liberci. Nyní také skončilo kázeňské řízení, které s Husákem vedení policie vedlo. „Pan plukovník byl uznán vinným a byl mu uložen kázeňský trest – srážka ze mzdy,“ řekla mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Výši srážky neuvedla.

Husák vinu opakovaně popřel. V hotelu byl podle svých tvrzení na pracovním jednání a o oslavě se dozvěděl až na místě. V hotelu následně zůstal přes noc, což zdůvodnil únavou a silným větrem, uvedl rozhlas. Husák čelí ještě dalšímu kázeňskému řízení kvůli porušení etického kodexu policie, protože na zakázané akci jako policista sám nezasáhl.

Pokutu dostal již dříve v kázeňském řízení za účast na nepovolené party i bývalý ředitel teplické věznice Petr Blažek, který byl stejně jako Husák také odvolán z ředitelské funkce. Někteří účastníci akce také dostali pokuty za porušení protiepidemických opatření od hygieniků a další pokuty od magistrátu. Teplická radnice rozdala sankce třem lidem, řízení s dalšími 11 lidmi odložila a v pěti případech řízení ještě neukončila.

Jedním z těch, kteří vyvázli bez pokuty, je Bendův blízký přítel, bývalý premiér a někdejší předseda ČSSD Paroubek. „Došli (radnice) k názoru, že jsem tam nebyl, to jsem říkal od začátku. Fotografie někde z náměstí v Teplicích, možná dokonce pořízená v jiném čase, není žádným důkazem,“ řekl k tomu Paroubek.

Sám ale přitom v minulosti potvrdil, že v hotelu v danou dobu byl. „Měl jsem pravidelnou schůzku s ředitelem a účetním společnosti a řešili jsme hospodaření společnosti. Spojil jsem užitečné s příjemným při této cestě a poblahopřál jsem panu Bendovi krátce k jeho 50. narozeninám. Měl v hotelu oslavu v kruhu rodinném,“ řekl Paroubek již dříve Radiožurnálu.

Pokutu od města nedostal ani sám Benda navzdory tomu, že například Paroubek potvrdil, že se v hotelu oslava konala. Podle anonymního zdroje Radiožurnálu magistrát údajně nemohl dokázat Bendovi účast na jeho vlastní oslavě narozenin. „Tvrdil, že on neslavil. Magistrát neměl žádné fotky z vnitřku hotelu a lidi, kteří tam byli, o ostatních nic neřekli,“ uvedl zdroj rozhlasu.

Na nepovolené Bendově oslavě byl například i tehdejší šéf Národní sportovní agentury a poslanec Milan Hnilička (za ANO), který pak složil poslanecký mandát. Na funkci kvůli účasti na Bendově oslavě rezignovali také šéf teplického fotbalového klubu Petr Hynek či teplický zastupitel Michal Kasal.

Jan Štoll/ČTKNepřehlédněte