• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Třídenní přejezd Krušných hor se změnil v pochod, běžkařům letos nepřeje počasí

  27.1.2024
  Doris Drienová

  Asi stovka turistů se vydala v sobotu na 55. ročník Přejezdu Krušných hor. Ačkoli třídenní cesta z Kraslic do Chomutova nese název přejezd, letošní podmínky umožňují jen pěší pochod. Cesty jsou sice až na výjimky bez sněhu, zato ledový vítr turistům neustále připomíná, že jde opravdu o zimní akci.

  Více než stokilometrovou trasu je možné si v případě potřeby usnadnit například krátkým přejezdem autobusem, pravidla nejsou nijak striktní, řekl v sobotu ráno Ivan Trčka, jeden z organizátorů výšlapu.

  „První skupina je asi 53 lidí, druhá skupina bude taky kolem 50 lidí. Jdeme bez běžek. Někteří jedinci zdaleka si sice běžky přivezli, ale použít je nemohou, takže se povezou autem. Jsou úseky, kde by se to dalo použít, ale museli by půl dne tahat běžky a pak se pět minut svézt, a to se nevyplatí,“ popsal letošní podmínky Trčka.

  Přejezd Krušných hor je rozložen do tří dnů. Na běžkách by trať byla dlouhá asi 108 kilometrů, pěšky bude o něco kratší. Na každý den připadá zhruba 33 kilometrů krušnou krajinou Krušných hor.

  Účastníci přejezdu jsou většinou zkušení turisté, většina z nich se akce účastní opakovaně. Trčka doplnil, že někteří s sebou přivedou i své děti, a tak se postupně složení účastníků obměňuje. Počet lidí se ale nijak razantně nemění, kapacita je do značné míry závislá na možnostech ubytování.

  Miloš Dvořák z Karlových Varů se na přejezdu každoročně schází s kamarády. Médiím řekl, že v pátek vyrazili z Kraslic a ačkoli trasa byla do Perninku asi 27 kilometrů dlouhá, tím, že šli většinou po zledovatělých cestách, měli pocit, jako by to bylo kilometrů 40.

  Trasa turistického přejezdu vede z Kraslic přes Bublavu, Horní Blatnou, Abertamy, Hřebečnou, Božídarský Špičák, Boží Dar, Klínovec, Meluzínu, Horní Halži, Měděnec do Chomutova. Jedna skupina vyrazila v pátek s tím, že do Chomutova dorazí v neděli, další vyrazila v sobotu a do cíle dorazí v pondělí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte