• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Trojská trojka v Troji. Jiří Slíva vystavuje

  22.5.2024
  Fefík

  V trojské Galerii U lávky právě probíhá výstava Jiřího Slívy Trojská trojka a jiné grafiky. Prohlédnout si ji můžete až do 14. července.

  Jiří Slíva je grafik, malíř a ilustrátor, narozený před 76 lety v Plzni a žijící v Praze. Vystudovaný ekonom a sociolog je od roku 1979 karikaturistou a výtvarníkem na volné noze. Věnuje se kreslenému humoru, litografii, knižní ilustraci, poštovním známkám. Kromě toho píše verše pro děti.

  Na výstavu v Galerii U lávky, kterou jsme s pořadateli nazvali Trojská trojka a jiné grafiky, jsem vybral litografie a lepty z celého období mé grafické aktivity,“ zve Jiří Slíva.

  První litografii jsem tiskl za asistence Jiřího Šalamouna někdy v roce 1980 a první lepty za pomoci Jiřího Anderle v roce 1991. Od počátku jsem si jako témata vybíral víno, kávu, jazz, lásku, Franze Kafku – a tyto okruhy jsou zastoupeny i na letošní výstavě v Troji. Možná stojí za zmínku, že první kávové motivy jsem v 80. letech začal v litografické dílně v Říční tisknout z kamene rozměrů 33 na 43 cm. U této velikosti litografického kamene a u této výborné dílny jsem pak už zůstal, a proto pro zjednodušení jsem při objednávce přípravy kamene zmiňoval jako rozměr „ten kávový.“ A tak už se mezi tiskaři během let vžil termín kávový kámen,“ zavzpomínal výtvarník.

  Oblíbená akce Pražské vinice představí čtyři trojské vinice

   

  Slívův kreslený humor je obvykle postaven na paradoxu – postavení jinak seriózních a běžných námětů do nečekaných kontrastů. Jeho kreslené vtipy jsou publikovány v mnoha českých i zahraničních novinách a časopisech.

  Je členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar, v kapele Grafičanka hraje na kytaru.

  Vydal knihy kreseb u nás a hlavně v zahraničí. Jeho kresby a karikatury byly a jsou publikovány  v New York Times, Wall Street Journal, Stern, Die Welt, Le Monde, Playboy a mnoha dalších. Je držitelem mnoha mezinárodních ocenění a pravidelně uveřejňuje své karikatury v týdeníku Euro.

  Galerie U lávky, Povltavská 42/21 Praha – Troja; otevřeno pátek 13 – 17 hodin, sobota a neděle 10 – 18 hodin

  zdroj: Praha-Troja  Nepřehlédněte