Tuto středu nás opustil nejznámější moderátor počasí, kterého si naše televize pamatuje. Meteorolog Ján Zákopačník

24.6.2022
Jan Veselý

„Slunce v duši!“ pozdrav, kterým nejednoho z nás častoval sympatický moderátor počasí pro Českou televizi Ján Zákopčaník. Kým byla tato nenapodobitelná legenda, jež si získala naše srdce?

Oblíbený televizní moderátor ze světa odešel tuto středu v nevysokém věku třiašedesáti let. Na jeho vlastní přání se s ním rodina rozloučila v tichosti a bez smutečního obřadu. O přehnané pozornosti médií tedy netoužil ani po smrti.

V našich srdcích však bude žít již napořád, a to i díky jeho nezapomenutelné hlášce „Slunce v duši!“ se kterou se s námi pravidelně loučil po každé odvysílané předpovědi počasí. S ním byl spojený i jeho pozdější souboj o tento slogan, jelikož si ho pokusila přivlastnit jistá firma produkující lihovin. Zákopčaník se však svého duševního vlastnictví nehodlal vzdát tak snadno, a s firmou vedl zdlouhavý spor. Zde na svůj slogan také získal ochranou známku. Tak se jeho památná věta stala i jeho vlastní značkou.

To ovšem rozhodně nebylo tím největším, čeho tento slovenský rodák dosáhl. Minimálně svůj neopomenutelný intelekt prokázal, když úspěšně vystudoval Matematicko-fyzikální Fakultu Univerzity Karlovi. Poté se věnoval povolání meteorologa na ruzyňském letišti. Ovšem jeho nejslavnější etapa života začíná rokem 1994, kdy se stal moderátorem pořadu „Předpověď počasí“ České televize, taktéž působil jako šéfredaktor redakce počasí. Na tomto postu byl svou dobou nesmírně populární, a to jak pro svůj již zmiňovaný slogan, pod kterým si okamžitě vybavíme jeho tvář, ale především pro své příjemné a sympatické vystupování. O jeho popularitě pak svědčí i pět cen v anketě Rosnička roku.

Šok pro mnohé z nás však přichází v roce 2005, kdy Zákopčaník redakci České televize trvale opouští. Vše způsobila řada neshod s novým šéfredaktorem. „S kolegy jsme byli schopni dělat počasí v mnohem širších souvislostech. Ředitelství programu ale měla dlouhodobě jiné priority,“ uvedl jako jeden z hlavních důvodů k odchodu sám Zákopčaník. Výpověď tou dobou znamenala pro celou jeho rodinu velmi nepříjemné časy. Jednalo se o jejich jediný příjem, se kterým jen tak tak vycházeli. Ovšem ani tato událost mu nesebrala úsměv z tváře a o své situaci se nebál otevřeně vtipkovat. „…pokud to znamená, že budeme někde pod lesem pěstovat kytičky a chovat kozy, tak jsem na to připraven,“ sdělil při jednom rozhovoru téhož roku.

Dva roky na to, co přestal být objektem kameramanů se vrátil ke své původní profesi leteckého meteorologa. Dík lásce k oboru si své staronové zaměstnání dokázal po zbytek života užívat. Před kamery se pak dostal už jen jako host několika pořadů a jeho hlas jsme mohli pravidelně slýchat na Rádiu Blaník.

Zdroj: Twitter


Témata:

Nepřehlédněte