Kdo přijede do horského údolí Rejhotice v Loučné nad Desnou, nemůže přehlédnout krásný rekonstruovaný dům na jeho konci, jehož silueta se promítá do nádherné přírody. Továrník Ulrich, kterému vila kdysi patřila, by jistě uznale pokývl hlavou a pochválil by ty, kteří stojí za myšlenkou nejen této rekonstrukce, ale mají i spoustu dalších nápadů. U jednoho z otců myšlenky pana Jaroslava Tona jsme zjišťovali podrobnosti.
Jak vlastně vznikla myšlenka přijít do tohoto místa s náročným projektem?
S mým společníkem Petrem Jiříčkem pocházíme z tohoto kraje a za nedaleké Velké Losiny jsme hráli fotbal. Takže nás to do těchto míst, i když podnikáme také na jiných, hodně táhne, zanechali jsme tu kousek srdce a možná ho trochu i promítli do té stavby. Právě proto, že máme vztah k rodnému kraji, vidíme i takové věci, které třeba „přespolní“, mohu-li použít tohoto slova, nevidí. Realitní byznys je především lokální, a ta už vzpomínaná znalost nám dává jistou výhodu.
Asi to chtělo i odvahu a trpělivost, jsme přece jen v chráněné krajinné oblasti, kde platí jistá pravidla…
Jistě svou otázkou naznačujete, že je to komplikace, což máte samozřejmě pravdu, ale já to vidím i jako výhodu. Stála tu fabrika, neprosperovala, v poslední době tu byly spíše její zříceniny, kdo by se tím zabýval? Ale my ano, i když jsme stáli před těžkou otázkou: Co s tím? Spojili jsme se s paní architektkou ze Šumperka a začali jsme s rekonstrukcí vily továrníka Ulricha a přilehlého domku. Snažili jsme se tu umístit i zajímavé prvky jako saunu před objektem nebo dětské hřiště, aby obyvatelé, kteří si byty koupí, měli už na začátku nějakou přidanou hodnotu.
Rekonstrukce se vám podařila, ale jistě máte s tímto místem i další plány.
Největší smysl by nám dávalo, kdyby se změnil územní plán tak, abychom mohli jak zde v horním areálu, kde stojíme, tak i ve spodní části vše udělat komplexně. Mimochodem v dolní části se můžete podívat na ty ruiny bývalé továrny, tak to vypadalo i tady. Vybudovat rezidence to chce každý, ale my bychom tu chtěli otevřít například dům pro seniory, byly by tu rodinné domy, prodejna potravin, volnočasové aktivity a většinu toho by mohly využít i místní obyvatelé, se kterými jsme se již setkali a ptali se jich, co by tu ještě chtěli mít. Teď tedy čekáme, zda se změna územního plánu uskuteční. Bylo by to určitě i vzhledem k tomu, co jsem říkal, všem ku prospěchu.
Vraťme se nyní k Ulrichově vile. Jsou tu opravdu velmi hezké designové byty a starší lidé ocení jistě i dva výtahy do horních pater. Když se podíváte z okna, vypadá to tu jako v pohádce, alespoň mně jako rodilému Pražákovi to tak připadá…
A nejen vám i nám rodákům tohle místo učarovalo. A když si tady koupíte byt, zaujme vás nejen příroda, ale je tu i spousta věcí a zajímavostí, zámek, nedaleko papírna ve Velkých Losinách, která usiluje o zápis UNESCO, také termální lázně s tobogany, v zimě kousek k vleku. Investice se určitě vyplatí, a pokud už máte dost města nebo horských středisek s proudy lidí, tady najdete klid. Hodně povolání se už může dělat tak, že je jedno jste-li s počítačem v Praze nebo jinde. A tady máte všechno, co k hezkému životu potřebujete. A pokud se zdaří změnit územní plán, budete mít ještě o hodně víc… Samozřejmě, že bych mohl delší dobu hovořit o cenách bytů, jejich vybavení i prostředí. Vše důležité najdete na webu našeho projektu v Rejhoticích.