Umoříte doma i kaktus? Tak zkuste těchto 6 druhů rostlin, které přežijí skoro všechno

20.2.2020
Karel Hutr

Pokojové rostliny ale potřebují pravidelnou péči a mají různé nároky na pěstování. To pak vede k tomu, že se u nás pokojovkám nedaří a jsou lidé, co u nich uschne i kaktus, jak se říká. Návod na pěstování pokojových rostlin je však jednoduchý.

Pro líné zahradníky. Nádherné čemeřice, radost bez práce

Nejste zrovna dvakrát úspěšní pěstitelé květin? Nevadí, vyberte si ty druhy, které přežijí i vaše opomenutí zálivky či zrovna ne ideální umístění a vůbec snesou relativně hodně i od někoho, kdo nemá zrovna moc času se jim věnovat, nebo není zdatný v péči o rostliny. Pojďme si představit pravé nezmary mezi pokojovým rostlinami, které nezničí skoro nic.

Aloe vera

Tuto známou a léčivou rostlinu není třeba příliš představovat. Její listy tvoří hvězdici a na lemu listů rostou ostré zoubky. Díky silným a tuhým listům, kde rostlina udržuje zásoby vody, přečká i vyšší teploty. Přes zimu bychom ji ale měli držet spíše v chladnějších místnostech, aby v době vegetačního klidu odpočívala. Aloe vera byla oblíbenou rostlinou v dávných časech, ale i díky léčivým schopnostem a nenáročnosti se znovu vrací na výsluní. Aby přeci jen netrpěla, dopřejte ji místo s dostatkem světla a mírně písčitou půdu.

Ilustrační foto.

5 triků, jak udržet svůj domov čistý. Co vzbuzuje dojem nepořádku

Lopatkovec

Mezi nezmary z rostlinné říše náleží lopatkovec, latinsky Spathiphyllum. Vyznačuje se velkými listy, navíc prakticky neustále kvete, takže je i atraktivní rostlinou. Lopatkovec je skutečně prakticky nezničitelnou rostlinou ideální pro začátečníky a ty, kteří nemají čas se denně květinám věnovat. Navíc snese i poměrně nízké osvětlení. Vadí mu víceméně přímé slunce v létě. Pochopitelně, že na ideálním stanovišti bude rostlina krásnější. Doporučuje se také po odkvetení odstraňovat květy se stvolem, protože ji vyčerpává tvorba semen.

Zelenec

Kdo by neznal tuto rostlinu vytvářející růžici úzkých listů, buď čistě zelených nebo panašovaných. Typická je pro zelenec tvorba odnoží visících z květináčů. Z nich můžete vypěstovat další rostliny, když je odstříhnete a ponoříte spodní část do sklenice s vodou. Až vyraší nové kořínky, můžete ji zasadit. Zelenec stačí zalévat zhruba každé tři dny a snese i tmavší kouty našich domovů.

Renovace nábytku. Natřete si nábytek oblíbenými barvami. Jak na to?

Dracéna

Tato rostlina je typická dlouhým, po většinou holou spodní částí kmínku, v jehož vrcholu se tvoří listy. Má mnoho barevných variací. I tato květina je nenáročná na místo, jen je vhodné pamatovat na to, že nesnáší průvan a výsledkem je pak žloutnutí a opadávání listů.

Zamiokulkas

Tato rostlina si pro svůj atraktivní vzhled a nenáročnost vydobyla pevné místo v našich domovech, ale i halách či kancelářích. Přitom jde o rostlinu, která se mezi pěstitele dostala teprve nedávno. Zamiokulkas je původem z Madagaskaru a ač jde o velmi odolnou rostlinu, preferuje v místnosti rozptýlené světlo, to značí, že nebude prosperovat, pokud ji umístíte do tmavé chodby nebo naopak přímo do okna.

FOTO: Šest pokojových rostlin, které přežijí skoro všechno

Šest pokojových rostlin, které přežijí skoro všechno - lopatkovec, pěstováníŠest pokojových rostlin, které přežijí skoro všechno - tchynin jazyk, pěstováníŠest pokojových rostlin, které přežijí skoro všechno - zelenec, pěstováníŠest pokojových rostlin, které přežijí skoro všechno - Zamiokulkas, rosliny, pěstováníŠest pokojových rostlin, které přežijí skoro všechno - dračinec, pěstování0
Další fotky
Šest pokojových rostlin, které přežijí skoro všechno - aloe vera, pěstování

Tchynin jazyk

Tchynin jazyk neboli tenuru asi zná každý. Však ji pěstovali už naše babičky, sice jen v několika málo varietách. Dnes existuje množství barev a tvarů této skoro nezničitelné květiny, že se znovu usídlila v našich domovech. Je nenáročná, snáší dobře teplo, ale i chlad a také, když ji zapomeneme zalít. Je ideální pokojovkou na parapety, do poliček, na nízký nábytek včetně kancelářských stolů. Svědčí jí, když ji jednou za čas otřete z tuhých listů prach nebo ji orosíte či osprchujete. Vydrží roky i v těsném květináči. Ale lepším vzrůstem se vám odvděčí, když ji z malého květináče jednou za čas vysvobodíte a vsadíte do většího.Nepřehlédněte