Zjistěte stav nábytku
Napřed si vyberte kus nábytku, který budete renovovat. Rozhodněte se, jestli už nátěr stojí za to přetřít, nebo jenom opravit. Zvažte, jestli na větší plochy nábytku nepoužít nějakou tapetu. Dnešní vinylové tapety jdou výborně umístit přesně tam, kam potřebujete. Budou držet a jdou zase lehce odstranit. V případě, že chcete natírat, rozhodněte se napřed pro barevný odstín, který bude ladit k nábytku a k celkovému interiéru. Bylo by škoda natírat komodu na zeleno, když je zbytek interiéru v béžové barvě a podobně. Výsledek byste pak asi neocenili.
Nákup materiálu
Potom už nezbývá než si vybrat barvu a koupit ji. Budete však potřebovat i další materiál. Především pak velký igelit, který se dá koupit ve vybraných drogeriích u barev a laků. Nebo postačí hodně starých hadrů a ještě lépe novin, které navrstvíte na sebe. Musíte mít dále váleček, ideálně speciální nádobu k němu, kde budete otírat přebytečnou barvu. Plochý štětec, rukavice, staré oblečení, které si na sebe vezmete. A pak brusku nebo brusný papír, případně tmel určený na dřevo.
Barvy si můžete všeho všudy vybrat vodou ředitelné anebo ředitelné ředidlem. Na trhu je spousta nejrůznějších odstínů. Ty ředitelné ředidlem jsou sice kvalitnější, používají se ale spíš tam, kde bude pak nábytek/nátěr vystavený povětrnostním vlivům. Pro nábytek, který je uvnitř domu, stačí vodou ředitelné barvy, se kterými se pak i lépe pracuje. Navíc ředidlo zapáchá, takže k němu budete potřebovat hodně větrat a použít respirátor. Proto není vhodné pracovat s takovými barvami v interiéru. Výběr barvy je na vás, doporučujeme však vodou ředitelné barvy.
Koupit si dále můžete lak na dřevo (ten je buď vodou ředitelný nebo ředidlem, vyberte si takový, jaké budete kupovat barvy). Lak slouží jednak před nátěrem jako primer, jednak po nátěru pro vysoký lesk nábytku. Můžete si ale rovnou koupit nějakou lesklou barvu. Barvy jsou buď matné nebo lesklé.
Příprava nábytku
Rozložte noviny nebo igelity. Nábytek umístěte doprostřed. Odmontujte veškeré úchytky, kličky, a všechno, co nechcete obarvit. Začněte nábytek obrušovat brusným papírem ze všech stran. Starý nátěr můžete odstranit buď horkovzdušnou pistolí anebo ho obrousit bruskou, případně použít speciální odstraňovač starého nátěru – zase koupíte v drogerii. Ovšem pokud nátěrů není hodně nebo se moc neloupe, tak je nejlepší obrousit celý nábytek bruskou co nejvíc, bruskou vyrovnáte i povrch nábytku. Pokud jsou tam viditelné praskliny, tak použijte tmel určený na dřevo. Tím zaplníte jemné díry, praskliny a nerovnosti povrchu.
Po aplikaci tmelu ještě použijte brusku k dokonalému zahlazení povrchu. Až bude nábytek dokonale hladký, tak jej otřete vlhkým hadříkem. Doporučuje se nábytek otřít celý ředidlem nebo lihem, aby byl připravený na nátěr. Naneste válečkem nebo štětcem, podle velikosti plochy, lak na dřevo jako základový nátěr. Laky bývají rychleschnoucí. Pokud lak nemáte, tento krok vynecháte. Pak už můžete začít se samotným nátěrem.
Natírání
Vezměte si rukavice a staré oblečení. Nátěr aplikujete pomocí válečku nebo štětce v tenoučkých vrstvách. Nevrstvěte hodně nátěrů na sebe. Proveďte jeden nátěr a počkejte, než barvy zaschnou. Vodou ředitelné barvy zaschnou prakticky hned, takže můžete druhý nátěr aplikovat pár minut potom. Ředidlem ředitelné barvy schnou 24 hodin a amatérovi se s nimi špatně pracuje. Pokud jste už provedli oba dva nátěry barvou, nechte nábytek dokonale vyschnout aspoň 2 – 3 dny.
Lakování
Pak už jen nátěr můžete podle potřeby ještě přetřít ochranným lakem, pokud se vám tedy nelíbí matný vzhled nábytku. Nanesete tenkou vrstvu laku po celém nábytku. Necháte vyschnout. Některé nátěry už ale lesklé jsou, takže vám tento krok pak odpadá. Na nábytek přimontujte zpátky všechny úchytky nebo šroubky, kterými nábytek drží pohromadě. Můžete přidat tapety. A máte hotovo!