Renovace nábytku. Natřete si nábytek oblíbenými barvami. Jak na to?

Další fotky

Chcete si to doma vylepšit, ale nevíte jak? Jednou ze skvělých variant je vdechnout život starému nábytku. Navíc si pak už se získanou zručností můžete pořídit nějaký nábytek za odvoz z bazaru, který si upravíte přesně podle svých představ. Na nic nečekejte a oživte starý stůl, židli nebo skříň novými barvami!

Zjistěte stav nábytku

Napřed si vyberte kus nábytku, který budete renovovat. Rozhodněte se, jestli už nátěr stojí za to přetřít, nebo jenom opravit. Zvažte, jestli na větší plochy nábytku nepoužít nějakou tapetu. Dnešní vinylové tapety jdou výborně umístit přesně tam, kam potřebujete. Budou držet a jdou zase lehce odstranit. V případě, že chcete natírat, rozhodněte se napřed pro barevný odstín, který bude ladit k nábytku a k celkovému interiéru. Bylo by škoda natírat komodu na zeleno, když je zbytek interiéru v béžové barvě a podobně. Výsledek byste pak asi neocenili.

Nákup materiálu

Potom už nezbývá než si vybrat barvu a koupit ji. Budete však potřebovat i další materiál. Především pak velký igelit, který se dá koupit ve vybraných drogeriích u barev a laků. Nebo postačí hodně starých hadrů a ještě lépe novin, které navrstvíte na sebe. Musíte mít dále váleček, ideálně speciální nádobu k němu, kde budete otírat přebytečnou barvu. Plochý štětec, rukavice, staré oblečení, které si na sebe vezmete. A pak brusku nebo brusný papír, případně tmel určený na dřevo.

Papírový nábytek je populární kvůli hmotnosti a nízké ceně. Pořídili byste si ho?

Barvy si můžete všeho všudy vybrat vodou ředitelné anebo ředitelné ředidlem. Na trhu je spousta nejrůznějších odstínů. Ty ředitelné ředidlem jsou sice kvalitnější, používají se ale spíš tam, kde bude pak nábytek/nátěr vystavený povětrnostním vlivům. Pro nábytek, který je uvnitř domu, stačí vodou ředitelné barvy, se kterými se pak i lépe pracuje. Navíc ředidlo zapáchá, takže k němu budete potřebovat hodně větrat a použít respirátor. Proto není vhodné pracovat s takovými barvami v interiéru. Výběr barvy je na vás, doporučujeme však vodou ředitelné barvy.

Koupit si dále můžete lak na dřevo (ten je buď vodou ředitelný nebo ředidlem, vyberte si takový, jaké budete kupovat barvy). Lak slouží jednak před nátěrem jako primer, jednak po nátěru pro vysoký lesk nábytku. Můžete si ale rovnou koupit nějakou lesklou barvu. Barvy jsou buď matné nebo lesklé.

Příprava nábytku

Rozložte noviny nebo igelity. Nábytek umístěte doprostřed. Odmontujte veškeré úchytky, kličky, a všechno, co nechcete obarvit. Začněte nábytek obrušovat brusným papírem ze všech stran. Starý nátěr můžete odstranit buď horkovzdušnou pistolí anebo ho obrousit bruskou, případně použít speciální odstraňovač starého nátěru – zase koupíte v drogerii. Ovšem pokud nátěrů není hodně nebo se moc neloupe, tak je nejlepší obrousit celý nábytek bruskou co nejvíc, bruskou vyrovnáte i povrch nábytku. Pokud jsou tam viditelné praskliny, tak použijte tmel určený na dřevo. Tím zaplníte jemné díry, praskliny a nerovnosti povrchu.

Židle od Marcela Breuera

Nadčasový ikonický nábytek. Originály jsou chytrou investicí, ale nestyďte se ani za repliky

Po aplikaci tmelu ještě použijte brusku k dokonalému zahlazení povrchu. Až bude nábytek dokonale hladký, tak jej otřete vlhkým hadříkem. Doporučuje se nábytek otřít celý ředidlem nebo lihem, aby byl připravený na nátěr. Naneste válečkem nebo štětcem, podle velikosti plochy, lak na dřevo jako základový nátěr. Laky bývají rychleschnoucí. Pokud lak nemáte, tento krok vynecháte. Pak už můžete začít se samotným nátěrem.

Natírání

Vezměte si rukavice a staré oblečení. Nátěr aplikujete pomocí válečku nebo štětce v tenoučkých vrstvách. Nevrstvěte hodně nátěrů na sebe. Proveďte jeden nátěr a počkejte, než barvy zaschnou. Vodou ředitelné barvy zaschnou prakticky hned, takže můžete druhý nátěr aplikovat pár minut potom. Ředidlem ředitelné barvy schnou 24 hodin a amatérovi se s nimi špatně pracuje. Pokud jste už provedli oba dva nátěry barvou, nechte nábytek dokonale vyschnout aspoň 2 – 3 dny.

Jarní úklid nábytku: Které kousky nechat a co vyhodit?

Lakování

Pak už jen nátěr můžete podle potřeby ještě přetřít ochranným lakem, pokud se vám tedy nelíbí matný vzhled nábytku. Nanesete tenkou vrstvu laku po celém nábytku. Necháte vyschnout. Některé nátěry už ale lesklé jsou, takže vám tento krok pak odpadá. Na nábytek přimontujte zpátky všechny úchytky nebo šroubky, kterými nábytek drží pohromadě. Můžete přidat tapety. A máte hotovo!

FOTO: Starý nábytek PŘED a PO

Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_1Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_2Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_3Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_4Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_5
Další fotky
Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_6Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_7Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_8Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_9Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_10Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_11Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_12Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_13Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_14Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_15Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_16Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_17Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_18Starý nábytek PŘED a PO - diy_renovace_n_bytku_l_19

 

Dnes, 19:59
Spolek Kverulant má podle předběžného opatření soudu ze svého webu odstranit článek, ve kterém popisuje...
Dnes, 15:18
Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou...
Dnes, 15:04
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 15:04
Národní park Podyjí s rozlohou přibližně 62 kilometrů čtverečních je nejmenší národní park v České...
Dnes, 14:51
Představte si sami sebe, řekněme ve třináctém století. Nádherný, nedávno dokončený hrad září do kraje....
Dnes, 14:42
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo...
Dnes, 12:35
Angolanka Anita Dembo tvrdí, že svého syna Augusta počala se šimpanzem, se kterým udržovala milostný...
Dnes, 11:20
Díky pandemii si splnila dlouho plánovaný sen. Herečka, dabérka a autorka knih pro děti Nela...
Dnes, 10:56
Lékový ústav zaznamenal už 65 úmrtí, u nichž existuje podezření, že nastala po očkování proti...
Dnes, 08:58
Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den,...
Dnes, 06:28
Jana Mračková Vildumetzová byla po více než tři roky výraznou hejtmankou Karlovarského kraje a šéfkou...
Reklama