5 triků, jak udržet svůj domov čistý. Co vzbuzuje dojem nepořádku

6.2.2020
Šárkos

Možná patříte také mezi lidi, kteří nejsou schopní doma udržovat pořádek a čistotu. Pak zuřivě vezmete útokem čisticí prostředky a všechno vydrhnete. Jenomže ouha, úklid vydrží nanejvýš čtyři dny a můžete začít znova. Když přitom přijdete k někomu jinému, nestačíte zírat, jak to dělá, že je všechno tak úhledně srovnané, čisté. A pak se možná zamýšlíte nad tím, kde děláte chybu. Existuje několik základních tipů, co udělá ten nejhorší dojem.

Trik 1. Vypadá to přeplněně

I kdybyste měli byt dokonale čistý, je tu jedna věc, která udělá natolik špatný dojem, že to bude vypadat, jak kdyby se domovem prosvištělo tornádo. Když máte zameteno, vytřeno, povysáváno, utřený prach a naleštěná okna a zrcadla… No, myslíte si, že si toho někdo všimne? Pokud nebude koberec opravdu zadělaný, nebo když nebudou pod pantoflem křupat kousky chipsů, nikdo si toho ani nevšimne. Jasně, je dobré mít čisto v tomto smyslu. Jenže to, co bije na první pohled do očí, jsou otevřené povrchy.

Jak vybrat novou pračku nebo spotřebiče do kuchyně s ohledem na energetickou úspornost

Všechny věci na poličkách, na stolech, věci, které se někde jen tak povalují a nemají svoje místo. Mluvíme tady o jisté přeplněnosti. Představte si byt, kde má naprosto všechno svoje místo a nikde se nic neválí. Je jedno, že tam bude vrstvička prachu, pořád to bude vypadat „uklizeně“. Opravdový nepořádek vzbuzují hromady knih, dětské poházené hračky, oblečení, stohy papírů. Řešení je jednoduché. Věci uklízejte na své místo, používejte uzavřené knihovny, police, všechno se snažte schovat někam „dovnitř“. Na povrchu mějte jen věci, co vypadají dobře.

Trik 2. Nemějte zbytečné věci

Jen málo lidí může mít domov, který vypadá dobře, pokud mají spoustu věcí, které vlastně vůbec nepotřebují. Takže byste se měli tímto řídit a než všechny ty věci, které vám všude překážejí, začnete horlivě ukládat do poliček nebo skříní, zamyslete se nad tím, jestli je doopravdy potřebujete. Protože jestli ne, tak bude nejlepší je vyhodit. Vyhněte se hlavně nákupu věcí, které už máte. Třeba další hrneček, pokud víte, že jich máte dost. Nebo další kartáč na vlasy, když už jich máte aspoň pět. Než nahradíte starou věc nějakou novou, zeptejte se sami sebe, co uděláte s tou starou.

Retro rady hospodyňkám 11: Jak si účelně zařídit domácnost

Trik 3. Kritická krabice

Protože nikdo není dokonalý, tak se někdy může stát, že věci zrovna nejsou tam, kde by měly být. Abyste rychle uklidili, vezměte si speciální krabici. Do té dejte všechny věci, které se někde povalují, než návštěva přijde. Je to o dost lepší, než těsně před návštěvou spěchat a všechny ty věci se pokoušet uklízet na svoje místo. Krabici s věcmi jednoduše můžete někam schovat a uklidit ty věci na svoje místo v momentě, až návštěva odejde. Navíc hektickým uklízením se pak často ztrácejí věci.

Trik 4. Před odchodem ukliďte jednu věc

Když opouštíte domov, udělejte aspoň jednu z těchto věcí – špinavý hrnek dejte do myčky, kabelku povalující se na gauči dejte do šatníku, nebo použitý kus oblečení hoďte do koše na prádlo. Když jednu věc uklidíte, kam patří, pokaždé když opouštíte domov, tak bude váš byt vypadat mnohem lépe. Ani si přitom nevšimnete, že děláte nějakou práci. Navíc nebudete muset uklízet tak moc v momentě, kdy si na to vyčleníte čas.

Retro rady hospodyňkám 16: Opékač topinek nebo kávovar dřív lidé neznali

Trik 5. Úklid jako způsob relaxace

Jistě, možná si dovedete představit jinou činnost, u které se vám dobře odpočívá. Jako je třeba malování nebo odpočívání u filmu. Ale mezi aktivní formu odpočinku může patřit právě také úklid, ostatně stejně to budete muset udělat. Můžete si k tomu pustit hudbu, přemýšlet u toho, a nakonec to pro vás bude jako za odměnu. Jednak se zbavíte bakterií, jednak vyhazováním a uklízením věcí na svoje místo si utřídíte svoje myšlenky. Mít čistý domov také napomáhá fyzickému a psychickému zdraví.Nepřehlédněte