Retro rady hospodyňkám 16: Opékač topinek nebo kávovar dřív lidé neznali

Další fotky

Minule jsem se zastavili u plynových spotřebičů, jakými byly plynové vařiče a sporáky, jimiž byly vybavené socialistické domácnosti. Dnes si připomeneme například remosku, opékače topinek, kávovary a další elektrické pomocníky, které byly v roce 1980 dostupné.

Ve většině domácností byl pouze vařič, sporák a trouba, samozřejmostí byla právě remoska. Dodnes se těší obrovské popularitě, obzvláště u dříve narozených hospodyněk. Opékače topinek a kávovary bývaly spíš nadstandardním vybavením, tu a tam to ale pro rodinu byl „normálka“. Pojďme se na ně podívat.

Retro podle abecedy 13: Jak se správně vaří těstoviny? Jak se správně starat o žehličku? Další rady pro hospodyňky jsou tady

Remoska

Je výhodná pro použití v domácnosti i na chatě či chalupě. S její pomocí si zjednodušíme a zkvalitníme přípravu jídel. V remosce je možno připravovat maso dušením, pečením a grilováním. Výborně se v ní pečou buchty, připravují topinky i jemné zákusky. Všechna jídla připravovaná v remosce jsou šťavnatá. Výhodou je zejména skutečnost, že se v ní nepřipaluje tuk. Po každém použití remosku ihned vypneme a po vychladnutí důkladně umyjeme.

Opékače topinek

Vyrábějí se v několika druzích a za nejvýhodnější považujeme opékače s automatickým zařízením.

Retro rady hospodyňkám 12: Účelná a praktická domácnost v roce 1980

Kávovary

V našich domácnostech se jich dosud používá málo, i když poslední dobou si získávají stále větší oblibu. Voda se v kávovaru postupně ohřívá a přes filtr se protlačí nebo překape pomletou kávou do konvičky. V kávovarech je možno připravit i čaj. Káva i čaj z kávovarů mají lahodnou vůni a chuť.

Elektrický hrnec na vaření mléka

Skládá se ze dvou nádob, mezi které nalijeme vodu. Mléko tak vlastně vaříme párou, takže se nemůže připálit. Výhodou u tohoto hrnce je i signalizační zařízení – píšťalka, která svým zvukem oznamuje, že je mléko uvařené.

FOTO: Retro rady hospodyňkám_16

Retro rady hospodyňkám_16 - remoskaRetro rady hospodyňkám_16 - prekapavacRetro rady hospodyňkám_16 - konvicka kavaRetro rady hospodyňkám_16 - kuchynRetro rady hospodyňkám_16 - toustovac
Další fotky
Retro rady hospodyňkám_16 - papinakRetro rady hospodyňkám_16 - retro potravinyRetro rady hospodyňkám_16 - kuchyn retroRetro rady hospodyňkám_16 - koreni

Elektrické kuchyňské spotřebiče

V současné době se jich vyrábí celá řada a velmi ulehčují práci v kuchyni. Jsou jednoúčelové i víceúčelové, jako například robot. Je obtížné si bez jejich běžného použití představit práci v kuchyni, vždyť mixér, šlehač, mlýnek na kávu a další jsou téměř v každé domácnosti. Aby nám všechny tyto spotřebiče dobře sloužily, musíme s nimi umět dobře zacházet a správně je používat.

Ponechme si jednotlivé elektrické kuchyňské pomocníky do dalšího dílu. Můžete se těšit na povídání o mixéru, šlehači, mlýnku na kávu, strojku na maso nebo grilu. Určitě je dobře znáte a umíte s nimi pracovat, představíme si ale předchůdce těch dnešních, moderních, které však žijí dodnes, a právě ty současné často přežijí.

 

bezinky
Dnes, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Dnes, 12:22
Hrady a zámky otevřeli své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Dnes, 11:37
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Dnes, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Dnes, 08:25
Dnes by to asi sotva kdo řekl, že rybniční hospodaření může být životu nebezpečné až...
Včera, 11:59
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují s téměř dvouměsíčním zpožděním...
Včera, 11:15
Dějiny televizní zábavy byly různé, k těm lepším pořadům, které Česká televize vysílala patří bezpochyby...
avokádo
Včera, 10:00
Přestože se avokádo nejčastěji používá v kombinaci se zeleninou, řadíme ho mezi ovoce. Strom, který...
23.5.2020
Téma bezpečnosti motocyklistů opět vzrůstá na významu. V minulém roce byl přibližně každý sedmý usmrcený...
23.5.2020
Poslední střípek původní slovanské víry, chrám boha Svantovíta na Rujáně, zničila křesťanská vojska roku 1168....
Reklama