• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Unikátní objev u Olomouce: Největší starobronzové pohřebiště odhaluje tajemství našich předků

    20.10.2024

    Archeologové odkryli u Olomouce rozsáhlé pohřebiště z doby bronzové. Nález 130 hrobů nitranské kultury odhaluje fascinující detaily o životě našich předků před 4000 lety.

    Archeologové učinili mimořádný objev nedaleko Olomouce. Při záchranném výzkumu v trase budoucí dálnice D35 odkryli největší starobronzové pohřebiště nitranské kultury na střední Moravě. Naleziště mezi obcemi Křelov a Neředín ukrývalo úctyhodných 130 hrobů, což z něj činí nejvýznamnější lokalitu svého druhu v regionu.

    Nitranská kultura obývala území východní Moravy a jihozápadního Slovenska ve starší době bronzové, přibližně před 4000 lety. Odborníci v hrobech nalezli množství cenných artefaktů, včetně měděných ozdob, kostěných korálků a kamenných šipek. Vedoucí výzkumu Vendula Vránová upozornila na unikátní nález měděného náramku ve tvaru vrbového lístku.

    Zajímavostí je, že muži a ženy byli pohřbíváni odlišně. Zatímco mužské hroby obsahovaly lovecké nástroje a kančí kly, ženy doprovázely na poslední cestu šperky a korálky z parohů. Na stejném místě archeologové objevili i hroby kultury se šňůrovou keramikou, které se s nitranským pohřebištěm vzájemně nenarušovaly.

    Další pozoruhodné nálezy pocházejí z lokality Sedmiměřičná u Břuchotína. Zde odborníci identifikovali čtyři různá pohřební období, sahající od konce pozdní doby kamenné až po 9. století našeho letopočtu. Mluvčí Archeologického centra Olomouc Nikola Orlitová uvedla, že oblast sloužila k pohřbívání více než 3000 let.

    Mezi nejvýznamnější objevy patří hrob germánského bojovníka se štítem a železným kopím z 3. století, který je prvním svého druhu na střední Moravě. Archeologové také odkryli sedm žárových hrobů s keltskými šperky a 17 kostrových hrobů kultury se šňůrovou keramikou. Kolem některých hrobů se dochovaly kruhové žlábky, pravděpodobně pozůstatky dřevěných konstrukcí oddělujících posvátný prostor pohřebiště.

    Záchranný archeologický výzkum probíhal od srpna 2023 do dubna 2024. Nyní čeká odborníky důkladná analýza nalezených artefaktů a kosterních pozůstatků. Ta by měla přinést nové informace o vzhledu, zdraví a stravování našich dávných předků, stejně jako o jejich genetické příbuznosti.

    Tento mimořádný objev u Olomouce tak nejen rozšiřuje naše znalosti o životě v době bronzové, ale také otevírá nové otázky o vývoji osídlení střední Moravy v průběhu tisíciletí.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte
    19.6.2025
    Zprávy

    Reputačně mrzuté?

    11.6.2025
    Zprávy

    Gretu poslali domů!