Unikátní výstava v Liberci ukazuje závislost na zdrojích energie

30.9.2022
Jan Štoll

V noci solárně nasvícené panely výstavy nabízejí úvahy a propojení s událostmi napříč časem a jejich dopadem do budoucna. To je výstava s názvem Energie a civilizace. K vidění je v Liberci na Soukenném náměstí od 29. září. Zdarma ji návštěvníci uvidí do 19. října 2022.

Výstava „Energie a civilizace“ nechává každého diváka zamyslet se nad tím, jak energii využíváme a jak mohou naše chování a postoje ovlivnit naši svobodu, budoucnost i prosperitu. Podle kurátora výstavy Miroslava Bárty lidstvo dosáhlo díky objevování stále nových zdrojů energie dnešní technologické úrovně, která je klíčová i pro zajištění národní bezpečnosti. „Dnes můžeme vidět s veškerou naléhavostí, že otázka zajištění energie a zdrojů byla, je a vždy bude jedním ze základních a výsostně strategických aspektů fungování jakékoli lidské společnosti nebo civilizace,“ říká archeolog a egyptolog Miroslav Bárta.

Město Liberec dokázalo v roce 2019 oproti roku 2000 snížit emise CO2 na obyvatele o téměř 20 procent. Postupně pracuje na snížení energetické náročnosti budov, snížení spotřeby energií a tím v konečném důsledku i snížení emisí. „Energie a nakládání s nimi patří nepochybně mezi nejdůležitější témata současné civilizace. I proto jsem rád, že se Liberec před časem stal jedním z evropských měst, které jsou vybrány do mise Evropské komise pro 100 klimaticky neutrálních a chytrých měst,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník. Podle něj tvoří v libereckém katastru střechy budov 5,5 čtverečních kilometrů. „Kdybychom alespoň polovinu z těchto ploch osadili solárními panely a získávali a uchovávali z nich elektrickou energii, dokáže být naše město nezávislé a soběstačné,“ dodal.

Mezi zajímavosti expozice patří například objev přírodního „jaderného reaktoru“ starého 2 miliardy let v lokalitě Oklo v Africe. Výstava ukazuje typy energií na přehledných schématech a fotografiích od využití ohně přes století páry, průmyslovou revoluci, vynález elektřiny, počátky těžby ropy, využití vodních, větrných i solárních elektráren i atomového jádra.

stoNepřehlédněte