Úředníkům v Mělníku budou sloužit dva pronajaté elektromobily

7.5.2020
Martin Solar

Město uzavřelo smlouvu na vozy se společností ČEZ ESCO, která patří do skupiny ČEZ. „Podpora zavádění alternativních pohonů ve veřejné i individuální dopravě je celoevropským trendem a my touto cestou rádi pomůžeme jejich dalšímu rozvoji,“ uvedl starosta. Za pronájem každého z vozů Mělník zaplatí 17.000 korun měsíčně, část nákladů pokryje dotace ministerstva životního prostředí.

Ve středních Čechách je 30 veřejných dobíjecích stanic společnosti ČEZ, z toho 24 rychlodobíjecích. Stanice umožňující rychlé dobití jsou řidičům elektromobilů k dispozici v Berouně, Kolíně, Mladé Boleslavi, Kladně a dalších lokalitách, zřízení dalších se v regionu připravuje.

Konec války na Mělnicku: bitva o most u Kostelce nad Labem

Elektromobil už dříve pořídila například kolínská radnice, používá jej Správa městských sportovišť, v Nymburku vozem na elektřinu jezdí pracovníci technických služeb. Nedávno o něm uvažovalo třeba i město Slaný na Kladensku, podle mluvčí Markéty Růtové není částka na nákup elektromobilu v letošním rozpočtu vyčleněna, takže v tomto roce to nebude. V Kutné Hoře vozí cestující hromadné dopravy od loňského roku elektrobusy.

V roce 2030 by v Česku mohlo podle studie zpracované pro provozovatele české přenosové soustavy a distribučních sítí jezdit až 523.000 elektromobilů. V ČR je aktuálně registrováno více než 3500 elektromobilů, loni jich přibylo 789 a za letošní první tři měsíce roku 866. Dalších téměř 200.000 aut má pak plynový nebo hybridní pohon.

čtkNepřehlédněte