Ústecká univerzita a radnice připomenou události let 1939 a 1989

23.9.2019
Ondřej Matěj Hrubeš

Podrobný program s pozvánkami na jednotlivé akce je zatím teprve připravován, řekla mluvčí UJEP Jana Kasaničová.

„Jde o dosud nebývalou spolupráci a kooperaci nejen součástí univerzity a rektorátu, ale i všech dalších partnerů,“ řekla děkanka filozofické fakulty Michaela Hrubá. K UJEP se přidalo městské muzeum, archiv města, Národní památkový ústav (NPÚ) nebo Činoherní studio.

Jednou z akcí bude slavnostní shromáždění Akademické obce UJEP. Při této příležitosti bude odhalena v univerzitním kampusu pamětní deska Václava Sedláčka, který byl jednou z obětí nacistické perzekuce. Následovat bude průvod na Mírové náměstí. Program bude uzavřen videoprojekcí a happeningem, který provedou herci z Činoherního studia.

Všechny pořádané akce ale nebudou jen vzpomínkové. Hlavním smyslem bude podle organizátorů, otevřít diskusi na množství témat souvisejících s existencí totality na jedné straně a svobodné společnosti na straně druhé.

NPÚ například chystá maraton krátkých filmů o zániku obcí a památek kvůli těžbě uhlí v severočeské uhelné pánvi. „Ze sedmdesátky dokumentárních filmů jsme vybrali ty, které se týkají nejbližšího okolí Ústí nad Labem. Zajímavý je jejich rozdílný přístup k zachycení zániku obcí Otovice, Vyklice, Žichlice a částečně i Chabařovice a života v nich,“ řekla pracovnice vztahů s veřejností NPÚ v Ústí nad Labem Věra Brožová.

Týden, ve kterém je koncentrována hlavní část oslav, završí neděle 17. listopadu v Činoherním studiu, kdy návštěvníky čeká řada koncertů, workshopů, scénické čtení, vernisáž výstavy nebo i stylizovaná módní show ve stylu 80. a 90. let.

„Od roku 1941 je 17. listopad slaven jako Mezinárodní den studentstva na památku brutálního zásahu nacistického režimu proti vysokoškolákům v Protektorátu Čechy a Morava roku 1939. V roce 1989 to byli zase studenti, jejichž demonstrace byla na počátku velké společenské proměny směrem ke svobodné společnosti. Proto je správné, že právě univerzita a její akademická obec jsou hlavním koordinátorem akcí k připomenutí významného výročí, a to nejen na akademické půdě, ale i ve veřejném prostoru města a region,“ řekla Hrubá.

OMH, ČTKNepřehlédněte