Ústecké nemocnice mají z Evropské unie získat 1,5 miliardy korun

30.8.2021
Jan Štoll

„Informovali jsme vedení tady nemocnice, že uspěli v reactu, žádost už je vyhodnocená. My nyní očekáváme druhou tranši, připravuje se rozhodnutí k podpisu a na vládu se připravuje usnesení, že celá tranše ve výši 5,4 miliardy korun by šla ve prospěch zdravotnictví,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Pokud tomu tak bude, budou podpořeny podle Dostálové všechny projekty Krajské zdravotní. Projekty společnosti Krajská zdravotní, kterou vlastnění Ústecký kraj, jsou podle hejtmana Jana Schillera (ANO) v hodnotě zhruba 1,5 miliardy korun.

V děčínské nemocnici v září začne stavba nového urgentního příjmu včetně operačních sálů. Investice za zhruba 770 milionů korun má být dokončena do konce roku 2023. „Z programu REACT na to půjde 150 milionů korun a zbytek pokryje úvěr, který má Krajská zdravotní ve výši 2,2 miliardy korun,“ uvedl ředitel Krajské zdravotní Petr Malý.

Nemocnice se spádovou oblastí pro zhruba 50 tisíc lidí žijících ve Šluknovském výběžku spadá od 1. července pod společnost Krajská zdravotní, jejímž jediným akcionářem je kraj. Nemocnici využívají nejen místní, ale také chataři či turisté, kteří do oblasti jezdí. „Dlouho opomíjený Šluknovský výběžek si prostě zaslouží moderní nemocnici,“ uvedl radní pro finance Jan Růžička (ODS). Z úvěru se bude hradit také stavba urgentního příjmu v nemocnici v Chomutově.

Na přípravě investic se jako předseda představenstva Krajské zdravotní podílel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Je to zásadní investice nejen pro toto město, ale pro celý kraj, vytvoří se tu klíčové pracoviště centrální urgentní příjem s operačními sály, jipovými lůžkami a ta nemocnice to potřebuje, aby byla schopna nadále poskytovat péči na úrovni 21. století,“ řekl Vojtěch.

Všechny dotace z fondu REACT-EU, tedy obě tranše, musí být vyčerpány nejpozději do konce roku 2023. Podle prvotního návrhu mělo jít 18,4 miliardy do zdravotnictví, 4,8 miliardy na integrovaný záchranný systém, a to na vybavení, vzdělávání, výcvik či informační technologie pro policisty, hasiče a záchranáře. Na sociální služby a „sociální infrastrukturu“ mělo být využito 2,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK, KKD, FB



Nepřehlédněte