Ústecký kraj rozdělí miliony dobrovolným hasičům

28.11.2022
Simona Knotková

Ústecký kraj rozdělí v příštím roce dobrovolným hasičům 21 milionů korun. Peníze mohou použít na nákup nové techniky či stavbu zbrojnic. Informoval o tom náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (ODS). Program pro hasiči neprofesionály vyhlašuje kraj každoročně. Letos dostali mimořádně 200 000 korun od kraje při požáru v národním parku České Švýcarsko, kde zasahovali několik týdnů. Odměnu dobrovolným hasičům poté schválila některá města a stát vypsal dotační program, v němž je 68 milionů korun.

U dosud největšího lesního požáru v Česku zasahovalo nepřetržitě po dobu tří týdnů od 24. července přes 6300 profesionálních a dobrovolných hasičů a 92 příslušníků letecké policie. Po vypuknutí požáru byli právě dobrovolní hasiči na místě první. Rozsáhlý požár zachvátil 1060 hektarů národního parku. Odejít z domova museli obyvatelé několika obcí, tři domy shořely v Mezné.

Sbory dobrovolných hasičů podporuje kraj od roku 2016. Pro letošek jim zastupitelé schválili 21 milionů korun, což je dosud nejvíce. Stejná částka je připravena na příští rok, rozhodovat o ní budou zastupitelé v prosinci. Dotaci podle Kulhánka mohou využít dobrovolní hasiči na nákup nové techniky, opravu požárních zbrojnic, uhrazení nákladů na výcvik mládeže, podporu vzdělávání mladých hasičů a podobně. Od roku 2016 kraj na dotacích pro dobrovolné hasiče rozdělil zhruba 106 milionů korun

Vláda v polovině září uvolnila 225 milionů korun hasičům, policistům a dalším subjektům na odměny a další náklady spojené s požárem. Na místě měli 400 kusů techniky, přičemž některé věci oheň poškodil či zničil. Hasičskému záchrannému sboru bylo určeno bezmála 126 milionů korun, z toho 28 milionů korun na odměny. Policii připadlo 23 milionů korun, z toho 907 000 korun na odměny. Přes 68 milionů korun tvoří dotace pro dobrovolné hasiči. O dotaci musí žádat zřizovatelé sborů, tedy obce.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte