• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Ústecký kraj znovu v televizi. Nový seriál natáčí Petr Zelenka

  22.6.2024
  Simona Knotková

  Ústecký kraj bude opět kulisou seriálu. Objeví se v osmidílné sérii režiséra Petra Zelenky Limity.

  V hlavních rolích se objeví Aleš Háma, Maxmilián Dolanský, Veronika Khek Kubařová či Ondřej Brousek. Téma seriálu je manželská zrada, která způsobí ekologickou krizi. Zelenka novinářům řekl, že pro příběh je nejpodstatnější, jestli lze zpracovat ekologické téma jako rodinné téma.

  „První námět už je vlastně čtyři roky starý a začal jsem obhlížet (místa) před dvěma roky,“ řekl Zelenka, který chce industriální části kraje ukázat v hezkém světle. Zelenka také uvedl, že název série je částečně inspirovaný názvem aktivistického hnutí Limity jsme my. „Já se snažím hnutí pojmenovávat skutečnými jmény, takže tam zazní skutečně názvy všech těch hnutí a Limity jsme my tam nahrazujeme Limity růstu. V seriálu to pak jsou limity vůbec lidského chování nebo lidského chápání,“ uvedl Zelenka.

  Hlavní postava, Karel Kadlec, je podnikatel ze severních Čech, který podniká v likvidaci odpadu a v úklidu komunikací. „Samozřejmě životní komplikace se nevyhnou ani jemu, jako každému z nás. Do života mu nadělí různé náhody, které vyvíjejí příběh až k jeho poměrně výrazné katarzi a změně jeho životního stylu,“ řekl Háma coby hlavní protagonista o své postavě. Kvůli ztvárnění Karla si musel herec oholit vlasy, což se propsalo také do divadelních her, v nichž působí. „U každé jsem si to dokázal obhájit a v každé té hře to dokonce verbálně vysvětluji, proč nemám vlasy. Dalo se to zapojit do děje,“ řekl novinářům s úsměvem.

  Ženu hlavního hrdiny hraje Khek Kubařová, která svou postavu označila za rozporuplnou. „Každý člověk, který se rozhodne udělat třeba něco i lehce nekalého, tak ne vždycky domyslí, co to všechno bude znamenat. Jí se podaří spustit lavinu opravdu velkých věcí,“ uvedla herečka ke své postavě. Roli Lenky označila za úplně novou hereckou zkušenost. Hámův syn v podání Dolanského má se svým představitelem podobné rysy. „Myslím si, že jsme si blízcí v tom, jakým způsobem se snažíme prosazovat svoje názory,“ řekl Dolanský s tím, že mu sedl i shodný věk s postavou. „Kdybych hrál postavu, které by bylo třeba 15, tak by bylo těžší se do toho vcítit,“ dodal sedmnáctiletý herec.

  Většinu natáčecích dní stráví filmaři v Ústeckém kraji. S nalezením správných míst jim pomohla filmová kancelář Ústeckého kraje. „To se vyhledávalo potom i prostřednictvím facebooku filmové kanceláře,“ řekla vedoucí kanceláře Barbora Hyšková. Seriál odvysílá Česká televize v příštím roce. Diváci si budou moct ve vile hlavní postavy všimnout obrazů z dílny ústeckého malíře Štěpána Jiráka. Lidé ho mohou znát z jeho dřívějšího působení v Činoherním studiu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte