Nové konkurzy na ředitele dvou galerií a muzea. Vedení Ústeckého kraje chce vyhlásit výběrové řízení

Nové vedení Ústeckého kraje chce vybrat nové ředitele teplického muzea a galerií v Lounech a Litoměřicích. Řekl to hejtman Jan Schiller (ANO). Současní tři ředitelé příspěvkových organizací kraje nastoupili do funkcí 1. září, ředitelem teplického muzea se stal bývalý náměstek hejtmana Zdeněk Matouš (zvolen za ČSSD).

„Já jsem byl radikální, chtěl jsem všechny ředitele nové, nakonec jsme to zúžili řekněme na tři nejvíce exponované,“ uvedl Schiller. Výběrové řízení chce nové vedení kraje vyhlásit co nejdříve. „Myslím, že to bude do konce roku,“ uvedl Schiller.

Kraj v minulosti ředitelům tří svých příspěvkových organizací nečekaně neprodloužil smlouvy, což vyvolalo kritiku odborné veřejnosti i opozice. Proti ukončení činnosti ředitelů litoměřické galerie Jana Štíbra a lounské galerie Alice Štefančíkové vznikla i petice. Ve funkci ředitele teplického muzea skončil Radek Spála.

Bývalý hejtman Oldřich Bubeníček považuje vyhlášení nových konkurzů za nešťastný krok. „Tam se ukazuje určitý způsob kádrování. Já jsem to už říkal několikrát, komise, které byly fundované, se vždy shodly na stejném vítězi, tak si myslím, že výběr byl férový,“ uvedl Bubeníček.

Štíbr hodnotí vyhlášení nových výběrových řízení za správný krok. „Tvrdím od začátku, že letošní výběrová řízení byla připravená pro nového ředitele teplického muzea a my (galerie v Litoměřicích a Lounech) jsme dělali jen křoví,“ řekl. Podle něj bude nyní záležet na složení výběrových komisí. Zatím nedokáže odpovědět, zda by se nového konkurzu účastnil. Štefančíková řekla, že informace o vyhlášení výběrového řízení je pro ni nová, ani ona proto zatím nedokáže odpovědět, zda by se ho případně zúčastnila.

Příznivci lounské galerie míní, že by ji měl vlastnit stát

Do funkce ředitele teplického muzea se přihlásilo pět uchazečů, o křeslo ředitele v lounské galerii bojovali čtyři zájemci a o vedení litoměřické galerie usilovalo osm uchazečů. Funkci se nepokusil obhájit jen ředitel litoměřické galerie. Severočeskou galerii v Litoměřicích vede Dana Veselská. Ředitelkou Galerie Benedikta Rejta v Lounech se stala Kateřina Melenová.

O Matoušovi jako novém řediteli teplického muzea se spekulovalo před oznámením výsledků výběrového řízení. „Já myslím, že poprask byl zbytečný. Výběrová komise vždy rozhodla jednoznačně o vítězi,“ uvedl Bubeníček. Bývalé vedení kraje odmítlo, že by podmínky konkurzu byly tzv. ušity na míru některému z uchazečů. Matouš se neúspěšně pokusil obhájit mandát krajského zastupitele na kandidátce Lepšího severu, zůstává starostou Krupky.

Nové vedení kraje už vyměnilo představenstvo Krajské zdravotní, pod níž patří pět nemocnic, a v personálních změnách bude pokračovat. „Podíváme se, jakým stylem jsou představenstva a dozorčí rady obsazeny, a do něčeho zasáhneme určitě,“ uvedl Schiller, který po volbách v této souvislosti mluvil o Správě a údržbě silnic Ústeckého kraje.

vera/čtk

Litvínovské centrum má lidem ukázat jinou perspektivu než vybydlený panelák

14.5.2021
Případem tisíců ztracených předmětů z litoměřického muzea se bude zabývat Krajský soud v Ústí nad...
30.4.2021
Prodejce masných výrobků na tržišti v Ředhošti nabízel potraviny neznámého původu, které nebyly chráněné před...
23.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
23.4.2021
Nejvyšší soud potvrdil rozsudek nad Afričanem potrestaným za znásilnění nezletilé dívky na Litoměřicku. Justice mu...
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
15.12.2020
Lyžařská střediska v Ústeckém kraji jsou na zahájení sezony připravená. Na sjezdovkách jim ale chybí...
14.12.2020
Zhruba čtyři desítky z více než 540 pohřebišť na území Ústeckého kraje jsou v katastrofálním...
9.12.2020
Od 1. ledna se cestujícím na Ústecku prodraží jízdné. Důvodem navýšení cen je podle odboru...
4.12.2020
Poplatek za svoz komunálního odpadu v Litoměřicích po čtrnácti letech vzroste. Doposud lidé platili 498...
1.12.2020
Litoměřická nemocnice má nové přístroje za 37 milionů korun. Vybavení umožní podrobnější vyšetření pacientů. Zařízení...
20.11.2020
V Ústeckém kraji přibylo za poslední týden 2835 potvrzených nákaz koronavirem, o 1508 případů méně...
Reklama