Litvínovské centrum má lidem ukázat jinou perspektivu než vybydlený panelák

13.11.2020
Andrea Cerqueirová
Další fotky

Příběh začal v roce 2014, kdy byl založen spolek My Litvínov, který chtěl zachránit staré budovy bývalé krušnohorské polikliniky v Litvínově, se záměrem vytvořit tam komunitní centrum moderního typu. „Jako sociální pracovník jsem se totiž dostal k zajímavému projektu „Inspirace Saskem“, díky kterému jsem se podíval na dvě místa do Německa. Byl jsem v šoku, jak komunitní centra mohou fungovat, a jak některá tuzemská, která jsem měl možnost navštívit, jsou ve srovnání s tím vyloženě dětská,“ uvedl pro Náš REGION Petr Globočník. S budovami bývalé litvínovské polikliniky to, kvůli liknavosti města, nevyšlo.

Z Liebiegova paláce bude komunitní centrum. Výběrové řízení na přestavbu se ale komplikuje

„Asi tři roky zpátky jsme našli jiný objekt, který patřil soukromému majiteli, cena však pro nás byla vysoká. Dům byl navíc v hrozném stavu, vyžadoval by desítky milionů do rekonstrukce,“ uvedl Petr. Nevzdal to. S partnerkou Annou Wünschovou v roce 2018 narazili na asi 800metrovou janovskou vilu Libuši, kterou majitelka nabízela za 900 tisíc korun. Vila má bohatou historii – údajně ji postavil místní uhlobaron, kdysi nesla jméno Elizabeth, poté Carola, následně Libuše, které jí zůstalo. Bývala tam ozdravovna, městský archiv, po roce 1993 byla kompletně zrekonstruována a byl v ní ústav pro ženy s mentálním handicapem. Petr s Annou chtějí mít ve vile asi 60 metrů pro sebe a své děti, většina objektu bude sloužit pro účely komunitního centra.

Sociální kapitál

Petr upozorňuje, že saský koncept se v sociokulturním centru Libuše odrazí tím, že nebude separovaným místem jen pro určitou skupinu, ale budou se tam moci setkávat lidé různého věku, etnicity, zájmů, profese, odkudkoli. „To bude značný rozdíl ve srovnání s tím, když vila sloužila jen ženám s mentálním handicapem. To je staromilské, nechceme vytvářet ústav. Nechceme, aby centrum sloužilo například jen Romům, kteří jsou nejvíce zatíženou skupinou, proto bych byl třeba rád, kdyby se v Janově dostali do osadního výboru,“ zdůraznil. „Chceme místním lidem ukázat, že se mohou posunout a neskončit zase ve vybydleném paneláku,“ řekl.

Invalidovna

Invalidovna. Někdejší útočiště válečných invalidů a zestárlých vojáků je otevřeno široké veřejnosti

„Chceme stmelit kolektiv, neboť v Janově došlo k rozpadu sousedských vztahů. Chceme, aby tak do roka byla vytvořena nukleární skupina, pevné jádro asi pěti lidí, kteří si vezmou Janov za svůj, přestanou být pasivními diváky, ale stanou se z nich aktivní hráči v lokalitě. My jsme jen průvodci, kteří ukazují cestu a zvedají jejich kompetence. Do toho se sem snažíme dostat lidi odjinud, aby se změnil obraz lokality ze sociálně vyloučené, kam nyní nikdo nechce. Aby sem přijížděli lidé z různých míst, povídali si se zdejšími, kterým tím rozšíří sociální kapitál. Pokud totiž někdo zná ve svém okolí jen lidi na sociálních dávkách, narkomany nebo bezdomovce, má tento kapitál dost omezený,“ pokračoval Petr. Na Libuši si to představuje podobně jako na bývalém žižkovském squattu Klinika, ovšem s rozdílem, že zde to bude legální.

Matka brání žižkovskou Kliniku! Chodí tam dcera a prospělo jí to…

„Chceme, aby sem mohl přijít kdokoli, kdo sebou třeba plácne na gauč, a když bude chtít, zapojí se do programu. Nebude to o tom, že řekneme „tak děti, teď jdeme hrabat listí“. Zároveň ale bude možné se do takové činnosti zapojit. Organizovat chceme i koncerty, některé budou free, jiné se vstupným, abychom zajistili udržitelnost. Zájemci se budou moci stát členy klubu, někdo si může zaplatit příspěvek, jiný si členství může odpracovat. Nemám na mysli otročinu v kamenolomu, ale třeba přípravu židlí na přednášku. Rodiče s dětmi budou moci využívat rodičovský klub, což bude alternativa mateřské školy, podmínkou bude, že tam třeba jednou do měsíce budou mít službu u dětí,“ řekl. Fungovat bude například i komunitní posilovna, na zahradě bude pěstována zelenina. Petr s Annou chtějí, aby lidé měli k místu vztah a sami se podíleli na jeho podobě.

Komunitní pracovník

Od Nadace OSF nedávno získali prostředky na čtvrt úvazek pro komunitního pracovníka (od října 2020 do října 2022). „Můžeme tedy částečně opustit jiné výdělečné činnost a třeba jeden den v týdnu naplno věnovat Libuši,“ uvedl Petr. Plno práce je nyní na opravách domu, s kterými rodině pomáhají dobrovolníci, funguje i transparentní účet, na kterém je už přes 60 tisíc korun. Vše vzniká postupně a za pochodu, do oprav bude třeba investovat několik milionů korun. Do dvou let by chtěli pro veřejnost otevřít celý spodek, přičemž pokud není zrovna nouzový stav, do vily už nyní děti i dospělí dochází – nejen pomáhat, ale také se pobavit.

Spolková činnost v českých obcích byla velice živá. Třeboradický spolek Slavibor by letos oslavil 137 let

Petra a Annu neodradilo ani to, že během roku byli sedmkrát vyloupeni (vše dělala jedna parta, tudíž nepaušalizují a na místní nezanevřeli) a kvůli vytržení vodoměru tam zatím pobývají bez vody – část objektu zatím využívají jako chatu, nastěhovat se tam budou moci, až se jim podaří dát vilu do bytelného stavu. Včetně návratu tekoucí vody – mají projekt na vodovodní přípojku, čekají na povolení. Do domu už byla zavedena elektřina, je tam chemický záchod. „Zatím poslední velkou investicí byla okna, ve společenské místnosti jsme je všechny vyměnili,“ uvedl. Vila má neuvěřitelných 47 oken a zdobí ji věžička, která jí dodává malebnosti.

FOTO: Libuše – sociokulturní centrum Janov

Libuše – sociokulturní centrum Janov - Libuše – sociokulturní centrum JanovLibuše – sociokulturní centrum Janov - Libuše – sociokulturní centrum JanovLibuše – sociokulturní centrum Janov - Libuše – sociokulturní centrum JanovLibuše – sociokulturní centrum Janov - Libuše – sociokulturní centrum JanovLibuše – sociokulturní centrum Janov - Libuše – sociokulturní centrum Janov
Další fotky
Libuše – sociokulturní centrum Janov - Libuše – sociokulturní centrum JanovLibuše – sociokulturní centrum Janov - Libuše – sociokulturní centrum JanovLibuše – sociokulturní centrum Janov - Libuše – sociokulturní centrum Janov


Nepřehlédněte