Z Liebiegova paláce bude komunitní centrum. Výběrové řízení na přestavbu se ale komplikuje

2.3.2020
Petra Helikarová

„Dostali jsme 150 připomínek na rozpočet,“ řekl novinářům primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Liebiegův palác, postavený v letech 1871 až 1872, se po rekonstrukci stane místem setkávání lidí různého věku od dětí až po seniory a různých sociálních skupin. Sloužit tomuto účelu by měl začít od roku 2022. Většinu nákladů na přestavbu chce město zaplatit z evropské dotace. Pro Liberec je to druhá největší investice pro nejbližší léta, větší bude jen připravovaná modernizace plaveckého stadionu.

Tip na výlet: Sosnová u České Lípy má také svůj Faustův dům

Radnice chystá kompletní rekonstrukci novorenesančního paláce, který si nechal postavit továrník Johann Liebieg. Zvenčí by se rozlehlému domu měla navrátit jeho původní podoba, uvnitř vznikne nový velký sál, výtvarný ateliér s dílnou, výstavní prostory, počítačové a víceúčelové místnosti, dva tělocvičné sály a zahradnický klub s keramickou pecí a skleníkem. Počítá se i s vybudováním kavárny a dětského koutku, upraveno bude také nádvoří a zahrada.

Palác byl v minulosti využíván k různým účelům, nejdéle sloužil k výstavnictví. Oblastní galerie byla v budově přes 60 let od roku 1953. Na konci roku 2014 se přestěhovala do zrekonstruovaných městských lázní. Od té doby je areál prázdný.

ČTK, phNepřehlédněte