• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ústečtí zastupitelé rozhodli o odkupu „díry“

  5.6.2023
  Simona Knotková

  Zastupitelé města Ústí nad Labem v pondělí tajným hlasováním rozhodli o odkupu opuštěného staveniště v centru města, tzv. díry, za 73 milionů korun. Primátor Petr Nedvědický (ANO) tajné hlasování odůvodnil tím, že jeden z občanů v pondělí zastupitele upozornil na trestně právní odpovědnost v případě přijetí rozhodnutí.

  Vydáno bylo 20 hlasovacích lístků, 19 bylo pro a jeden se zdržel hlasování. Ostatní zastupitelé si lístek ani nevyzvedli, hlasovala tak pouze koalice složená z ANO a SPD. Jednání se účastnilo 37 zastupitelů.

  „Myslím si, že je to opravdu příležitost pro město a jsem rád, že výsledek je, jaký je,“ okomentoval rozhodnutí zastupitelstva Nedvědický. Doplnil, že majitel původně požadoval zhruba 100 milionů korun. Staveniště kdysi město soukromé firmě UDES prodalo za 44 milionů korun, podle primátora firma do stavby dalších 35 milionů korun investovala. „Z logiky těchto jednoduchých počtů díra tuto hodnotu má,“ řekl Nedvědický.

  Opoziční zastupitelka Karolína Žákovská (PRO! Ústí) upozornila, že částka 44 milionů korun tehdy zahrnovala také proplacení architektonického průzkumu za 34 milionů korun. „Nákup bych považovala za vysoce rizikový s potenciálně trestněprávními souvislostmi,“ podotkla zastupitelka. Zastupitelstvo navíc nemá k dispozici ani projekt, se kterým staveniště kupuje. Primátor na dotaz novinářů řekl, že si ho firma zveřejňovat nepřála, vedení města ho nicméně k dispozici mělo.

  Podle Žákovské není jasné, zda lze stavbu podle původní dokumentace realizovat, což je plánem vedení města. Žákovská má také za to, že existuje důvodné podezření, že firma nemá platné stavební povolení. Připomněla také, že si vlastník půjčil 40 milionů korun a firma pozemek zastavila. Navrhla proto, aby zastupitelé nabídku firmy vzali na vědomí a stavba byla ještě řádně posouzena. Koalice pro její návrh nehlasovala. „Kupujeme zajíce v pytli. Kupujeme něco, co žádný zastupitel neviděl. Žádný racionálně uvažující zastupitel to nemůže podpořit,“ dodala Žákovská. K ceně se vyjádřil také opoziční zastupitel Michal Šidák (ODS), který řekl, že obvyklá cena v lokalitě by byla asi 36 milionů korun. „Cena, za kterou ji chce město koupit, je násobně vyšší,“ řekl. Primátor řekl, že za něj je stavební povolení platné.

  Město teď s právníky připraví kupní smlouvy. Dokumentace bude zahrnovat také vyřešení zástavního práva, uvedl Nedvědický. „Předpokládám, že do měsíce bude kupní smlouva, která se následně podepíše,“ dodal primátor.

  Takzvaná díra hyzdí centrum města asi 14 let. Na místě obehnaném plotem je rozestavěné parkoviště, které má dvě podzemní patra. Jedno z nich je podle zjištění novinářů zatopené. Původně byl na pozemcích park.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte