Už jste slyšeli o oslavě podzimní rovnodennosti? Je to čas, kdy se z chlapců stávají muži

20.9.2021
Jaroslav Svoboda

Slovanský kruh je organizací, která se zabývá studiem a aplikací poznatků o naší domorodé slovanské tradici. „Naším cílem je obnova této tradice, vrátit lidem ztracenou spirituální nauku, která je hlubokým základem naší domácí kultury,“ vysvětlují zástupci Slovanského kruhu.

Kulturní památka Vyšehrad? Po Vltavě se plaví už 83 let

Čas, kdy se z chlapců stávají muži

Podzimní rovnodennost je tak jednou z hlavní čtveřice svátků, které naši předkové slavili. „Pro naše předky v tomto období probíhaly významné komunitní oslavy. Obřady podzimní rovnodennosti jsou zasvěceny Svantovítovi – patronu věštectví a síly slunce, jehož symbolem je bílý kůň. Oslavy byly zároveň plné různých úkonů, třeba uskladňování zásob, ale i rozdělování moci a zodpovědnosti, volení nových kmenových vůdců. Sklonek léta však není jen o mladém víně a dobrém jídle, je také časem přechodových rituálů, zejména z chlapce v muže,“ láká Slovanský kruh příznivce duchovní tradice na zářijovou akci.

Hody neboli oslavy podzimní rovnodennosti se uskuteční 22. září v 18:00 na Branických skalách.

Oslava bude nejen o duchovním rituálu, ten však bude jeho hlavní součástí. „Je o pravdivém měření vlastních sil. Abychom do času chladu a zimy vstupovali silní, vyrovnaní, třeba i odlehčení od činností či rolí, které již nenesou žádnou výživu naší duši. Zároveň je to doba, kdy je vhodné přijmout nový závazek a meditovat nad rovnováhou mezi svobodou a zodpovědností,“ dočteme se na stránkách Slovanského kruhu.

Známá herečka svými scénami v tangách frustrovala svou dceru. Natáčení filmu Účastníci zájezdu bylo mnohdy náročné

Oslava ve znamení Svantovíta

Letošní obřad však bude jiný, než býval. Přizpůsobí se současnému dění, ovšem po vzoru dávných slavností v Arkoně, pod patronátem Svantovíta – Boha věštce. Vzhledem k tomu tak nebudou chybět ani věštecké aktivity, lukostřelba na runový terč a věštba ze včelího vosku.

A tak, kdo ještě nikdy nevyzkoušel podobnou akci, má nyní skvělou příležitost odpočinout si od těžkostí dnešních dní a zároveň načerpat novou sílu do pochmurného podzimu. Návštěvníci mohou přinést různé dary na společný oltář, jídlo, pití, ale i dřevo na oheň. Vítán je i slavnostní oděv, nejlépe z přírodních materiálů. Kdo umí hrát na hudební nástroj, neměl by ho zapomenout doma.

Zdroj: Slovanský kruhNepřehlédněte