Už žádné výmluvy! Známe 5 sportovních aktivit, které jsou vhodné pro seniory

Že se dá sportovat v každém věku dokládá řada aktivních seniorů. Sportů, které lidé ve vyšším věku provozují je spousta a nabídka sportovních akcí také stoupá. Vybrali jsme některé aktivity, které jsou pro seniory nejideálnější.

Není novinkou, že pravidelný pohyb je jednou z nejzdravějších věcí, které můžete pro sebe udělat. I když začnete s pohybem v pozdějším věku, eliminujete tím riziko vzniku osteoporózy, Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby a celkově zmírníte příznaky stárnutí.

Kondice starších lidí se dnes zlepšuje, mnozí se nechtějí vzdávat fyzické aktivity, na kterou byli zvyklí. Takže jde jen o to, umět si vybrat tu správnou, kterou si ve vyšším věku skutečně pomůžete a neuškodíte. Samozřejmě záleží na tom, jaký měl člověk vztah ke sportu po celý život. Když se sedmdesátiletý člověk, který nikdy nesportoval, rozhodne vyjet na běžky, může z toho být malér. Ale když někdo jezdil na lyžích po celý život, není důvod se jich ve vysokém věku vzdávat, zvláště pokud cítí, že mu tento druh pohybu dělá dobře. Právě senioři, kteří jsou zvyklí se hýbat, obvykle dobře vědí, jak hodně si mohou naložit – kde přesně je ta míra, která tělu pomáhá nebo škodí. Existují však sportovní aktivity, se kterými můžete bez zdravotního rizika začít i ve vyšším věku a my uvádíme některé z nich.

Fotbalový klub FC Háje Jižní Město uspořádal druhým rokem sportovní akci s charitativním nádechem

1. Nordic walking – severská chůze (chůze s holemi)

Disciplína vznikla spojením chůze do kopce a běhu na lyžích. Výsledkem je tak trochu rychlejší turistika rovnocenně nahrazující běžecké aktivity zejména pro starší ročníky. Lékaři tuto disciplínu považují za absolutně nejvhodnější, protože chůze představuje nejpřirozenější pohyb, navíc pro zdraví bezpečný. K nordic walkingu potřebujete pouze speciální hole a odhodlání.

2. Cyklistika

Zkuste párkrát do týdne vyrazit na cestu i s kolem. Najděte si vhodné trasy, ne příliš kopcovité, zvolte spíše rovinky a mírně stoupání. Také nepřeceňte vzdálenost, raději si dejte kratší úsek, který případně můžete zopakovat ještě jednou. Pokud se vám příliš nechce, kolo zkuste zapojit i do každodenního života například tak, že na něm vyjedete do obchodu nebo na poštu. Někdy je to i pohodlnější než chůze, protože na kole se vyhnete bolestem v kříži a máte oporu v podobě řídítek.

FOTO: Sporty pro seniory

Sporty pro seniory - aktivni_senioriSporty pro seniory - walking_fotbal

3. Plavání

Plavání označují lékaři za další ze sportů nejvhodnějších pro lidi i v hodně vysokém věku. Je to totiž podobně jako chůze přirozený pohyb, na který je většina lidí zvyklá. Jde vlastně jen o rozpohybování se, obnovení návyku. Plavání dává zabrat celému tělu, ale zároveň je vynikající formou relaxace. Jeho největší výhodou je, že tempo a styl si můžete určit sami. Má příznivé účinky na svaly a klouby, uvolňuje strnulost, pomáhá při revmatických bolestech a předchází mnoha problémům s pohybovým aparátem. Jednoduše – kdo začne včas plavat, má větší předpoklady, že ho ve stáří nepostihne tolik problémů s pohybem a kondicí.

4. Badminton

Spojte sport se zábavou a vraťte se na chvíli do dětských let, když jste si takto hrávali s přáteli nebo rodinou na zahradě. Dnes už ale máte možností daleko více. Můžete navštívit sportovní centra nebo hřiště. Výhodou tohoto sportu je, že se dá hrát relaxačně s více přáteli, zlepšíte si postřeh a mírně procvičíte ruce a nohy. Navíc je to výborná forma socializace, neboť se při tomto sportu stává vyšší počet hráčů benefitem.

5. Walking fotbal – fotbal v chůzi

Zatímco klasický fotbal bez běhání prakticky nejde hrát, nové odvětví, fotbal v chůzi, běh zakazuje. Sport, který vznikl v roce 2011 v Británii, je určen pro seniory starší 60 let (muže i ženy) a Fotbalová asociace ČR se jej snaží „rozjet“ i v České republice. Letos od dubna do srpna probíhají krajské soutěže a v září se uskuteční ve fotbale v chůzi celostátní finále.

Dnes, 17:40
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
Dnes, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Dnes, 11:30
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Dnes, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Dnes, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Dnes, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
Včera, 16:05
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Včera, 16:00
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
Včera, 14:00
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
Včera, 11:30
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Reklama