Kraj Vysočina se chystá přestavět další část silnice druhé třídy mezi Dalečínem a Unčínem na Žďársku. Kvůli rekonstrukci prvního úseku, která se protáhla kvůli nestabilnímu svahu, jsou na této trase uzavírky tři roky, auta po ní mohla jezdit jen v zimě. Kvůli nové stavbě by měly uzavírky pokračovat i v dalších dvou stavebních sezonách. Kraj na ni teď bude vybírat dodavatele. O zahájení zadávacího řízení rozhodla v úterý krajská rada.
Rekonstrukce silnice u Dalečína se protáhla o dva roky. Opravený úsek měřící necelý kilometr by měl být průjezdný letos od října. Od příštího jara do podzimu 2026 by stavbaři měli rekonstruovat 580 metrů této silnice ve směru od obce Unčín. Součástí zakázky s předpokládanou hodnotou 65,5 milionu korun je vybudování zárubní zdi, která bude držet svah nad silnicí. Průjezd stavbou bude podle kraje opět umožněný v zimním období, i kvůli autobusům.
„Je to komplikace hlavně v dopravě do zaměstnání, protože spousta lidí z Dalečína dělá v Jimramově,“ řekl dalečínský starosta Pavel Kadlec (nestraník). Objízdná trasa vede přes Ubušín a Ubušínek. Někteří řidiči si ale snaží zkrátit cestu po místní komunikaci, ačkoliv je určená jen pro dopravní obsluhu a auta s povolením od obecního úřadu. Obecní cestu provoz poškozuje. „My chápeme, že tam byly nějaké komplikace, ale na druhou stranu si myslím, že to šlo zrychlit,“ uvedl starosta k opravám krajské silnice.
Rozdělení akce na dvě etapy kraj zdůvodnil tím, že u části potřeboval dořešit majetkoprávní přípravu. Umožnilo mu to v daném termínu čerpat dotaci z programu IROP. „Poskytnutá dotace byla téměř ve výši 84 milionů korun,“ sdělila Eva Neuwirthová z tiskového odboru kraje.
Přestavba necelého kilometru silnice 357 u Dalečína začala v létě 2021. Podle původních předpokladů měla být opravovaná část znovu uvedená do provozu o rok později na podzim. V září 2022 informoval kraj na webu o tom, že kvůli havárii svahu v místě stavby byl termín prodloužený do konce srpna 2023 a kvůli dalšímu výraznému sesuvu svahu pak bylo dokončení přestavby této části silnice přeložené na letošek.
V loňské tiskové zprávě kraj uvedl, že cena stavby byla podle smlouvy o dílo 92 milionů korun. Podle nynějších informací náklady stouply zhruba na 123 milionů korun. Stavbaře se kraj za zpoždění prací pokutovat nechystá. Podle mluvčí byly ke smlouvě uzavřené řádné dodatky.
Zdroj: ČTK