V Čenkově mají betlém na návsi u kapličky. Je to unikátní podívaná

10.12.2019
Táňa Pikartová

V roce 2009 se poprvé čenkovští sešli k Adventnímu koledování. Parta nadšenců se tehdy naučila koledy a třetí sobotu v prosinci je zazpívala.

A právě zpívání bylo impulsem k postavení betlému. První postava se tehdy vůbec nepovedla, byl to spíš strašák, než důvěryhodná postava do betléma. Až po několika pokusech postava vypadala tak, jak má, nejdříve byl na světě Josef, pak Marie.

V Máslovicích je opět vystaven betlém z másla

Letošní Vánoce jsou pro betlém výroční, po deseti letech je už náves plná postav, lidských je pětatřicet a zvířecích třiadvacet. A když budete procházet od spodní časti, potkáte dobově oblečené postavy, které nesou dary právě narozenému Ježíškovi do improvizované stáje, stařenku s holí, pána s pilkou, je tu i dítě s vozíkem, maharadža na slonovi, samozřejmě nechybí pasáček s ovčáckým psem ženoucí stádo ovcí, velbloud, je tu také skupina muzikantů vyhrávající u jesliček, kde se právě klaní Tři králové.

Jak Tři králové k mobilu přišli, aneb 6 podivných věcí, co o tomto svátku nejspíš nevíte

Čenkovský betlém pod širým nebem, který se už také letos dočkal sněhového poprašku, se stavěl postupně už od konce listopadu a návštěvníci si ho mohou prohlédnout až do 7. ledna příštího roku.

Unikátní betlém na návsi, který hned tak k vidění není, byl už 15. prosince roku 2012 zapsán do České knihy rekordů a kuriozit v Pelhřimově, jako největší betlém ze sena v životní velikosti s oděnými postavami.

 Nepřehlédněte