• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • V Česku třídí odpady už 75 % obyvatel!

    31.5.2023

    Nejnovější roční výsledky třídění za rok 2022 potvrzují, že třídění nám není cizí! Jaká je ale realita podle zkušeností oslovených obyvatel? I to zjišťují pravidelné průzkumy veřejného mínění zveřejněné společností EKO-KOM, která má tuzemský systém třídění na starosti.

    Poslední průzkum potvrdil, že třídění odpadů se stalo samozřejmostí už pro většinu obyvatel ČR. Zatímco v předchozích letech třídilo odpad 73 % z nás, v roce 2022 se k třídění hlásilo 75 % dotazovaných. Od roku 1999, kdy se v ČR třídění odpadů pomalu rozjíždělo, se tak podíl obyvatel třídících odpad zvýšil zhruba o třetinu.

    Doma se třídění věnuje 95 % třídičů. V práci je to však již o poznání slabší, když procenta třídičů klesají na hodnotu 42. A na procházce či výletě v přírodě vzniklý odpad k barevným kontejnerům donese jen 40 % respondentů, kteří se ke třídění jinak poctivě hlásí.

    Míra třídění i recyklace narůstají

    Díky dobrým podmínkám, které pro třídění v ČR máme, a také díky tomu, že aktivně třídí již tři čtvrtiny obyvatel, každý z nás za rok v průměru vytřídil 78 kg odpadu. Nejvíce se dařilo s 23,7 kilogramu třídit papír. Dále 21,5 kilogramu kovů, 17,2 kilogramu plastu, 15,5 kilogramu skla a necelý půl kilogram nápojových kartonů. Ze zhruba 1,3 milionu tun obalových odpadů vzniklých v ČR se loni podařilo 81 % předat k recyklaci nebo energetickému využití. Meziročně jde tak o více než 6kilogramový nárůst.

    Nejvyšší míry recyklace (91 %) se podařilo dosáhnout u papírových obalů a lepenky, u skleněných obalů (85 %) a u železných (85 %). Velmi dobrou zprávou je, že u plastových obalů se míra materiálové recyklace zvýšila z předchozích 43 % na 46 %.

    Foto: EKO-KOM

    Počet barevných kontejnerů narůstá

    Rostoucí množství separovaného odpadu souvisí také se zvyšujícím se počtem nádob na sběr tříděného odpadu. Aktuálně jich v ČR máme více než 838 tisíc. Jak se zahušťuje sběrná síť, vnímají lidé i kratší docházkovou vzdálenost, což je ke třídění motivuje. Podle průzkumů lidé uvádí, že to k nejbližším nádobám na tříděný odpad mají v průměru jen 87 metrů. V roce 1999, kdy s tříděním odpadů Česká republika systémově začínala, jsme museli s tříděným odpadem chodit v průměru dvakrát tak daleko.

    V některých obcích také funguje tříděný sběr do pytlů, které mají lidé přímo v domácnosti. Kromě toho lze v ČR třídit odpady také prostřednictvím výkupen surovin nebo sběrných dvorů.

    Bez třídění by nebyla recyklace

    Prvním a nejdůležitějším krokem k úspěšné recyklaci je vytřídění odpadu. Díky tomu, že se třídění aktivně věnuje většina z nás, můžou shromážděné odpady v barevných kontejnerech putovat dál na třídicí linku. Zde jsou dotříděny a upraveny na druhotnou surovinu pro recyklační průmysl. Zároveň s nimi, ale vznikají i složky odpadů, které jsou zatím materiálově nevyužitelné. Ty se pak v lepších případech využívají na výrobu certifikovaných alternativních paliv nahrazujících fosilní zdroje nebo jsou využity energeticky, v horším případě jsou skládkovány.


    Témata:

    Nepřehlédněte
    11.6.2025
    Česko

    Gretu poslali domů!