• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V domažlické nemocnici uleví od dlouhodobých bolestí

  2.10.2022
  Simona Knotková

  Důležitý přístroj pro léčbu pacientů, kteří trpí dlouhodobými bolestmi například zad, kloubů či končetin, pořídila ambulance chronické bolesti v Domažlické nemocnici. Miniinvazivní radiofrekvenční generátor přináší oproti používání léků při farmakoterapii řadu výhod – pacientům vhodným k tomuto typu léčby sníží hladinu bolesti o desítky procent a účinek je o týdny i měsíce delší.

  Léčbou chronické bolesti, která často doprovází onemocnění pohybového aparátu, se zabývá lékařský obor algeziologie. Pohybuje se na pomezí neurologie a anesteziologie. Algeziologická ambulance se v Domažlické nemocnici otevřela loni v září jako jediná mimoplzeňská ambulance této odbornosti v Plzeňském kraji. Rychle proto získala pravidelné pacienty nejen z Domažlicka, ale také z Klatovska či Tachovska. Lékaři očekávají další nárůst počtu pacientů.

  „Nejčastějšími obtížemi jsou zejména bolesti zad a velkých kloubů a převažují degenerativní příčiny bolesti, tedy bolesti, které přicházejí mimo jiné i s věkem. Zatím menší část pacientů trpí bolestmi způsobenými úrazem nebo proděláním nemoci,“ řekl anesteziolog Jiří Veselý, který ambulanci vede.

  Pacienty dosud léčil neinvazivními metodami, například cílenými nervovými obstřiky. Nově ale bude u vhodných pacientů využívat i radiofrekvenční léčbu. „Jedná se o šetrný miniinvazivní zákrok, kdy do míst bolesti zavedeme speciální jehlu napojenou na radiofrekvenční generátor a po pečlivém prověření její polohy provedeme zákrok,“ popsal lékař. Zavedení jehly musí být velmi přesné. Provádí se proto pod rentgenovou nebo ultrazvukovou kontrolou. Účinek elektrického pole na nervové struktury pak způsobí změny ve vedení bolesti.

  „Předpokládaná doba účinku aplikace je velmi individuální, ale při úspěšné aplikaci se můžeme bavit v řádu týdnů až měsíců, což u pacientů s chronickou bolestí představuje výrazný úspěch,“ vysvětlil Veselý. Účinnost farmakoterapie je podle něj kratší a nižší.

  Kromě degenerativních příčin a poúrazových stavů tvoří obecně významnou část pacientů algeziologických pracovišť i lidé s onkologickými onemocněními. Vznik vleklých a silných bolestí mže ovlivňovat i psychika, která je důležitým faktorem při zvládání mnoha životních situací. „Při úvodním rozhovoru s pacientem často zjišťuji, že ho před vznikem obtíží potkaly nějaké potíže, například rodinné nebo pracovní spory. Chronická bolest je pak už samostatné onemocnění, které pacientovi přináší výrazné utrpení a psychiku pacienta dál zhoršuje,“ vysvětlil lékař.

  V léčbě chronické nemoci je proto podle něj velmi důležitý komplexní víceoborový přístup, do něhož patří také psychologická nebo rehabilitační péče. Konkrétní léčba využívá široké spektrum léčivých přípravků. Lékař je vybírá vždy na míru přesně pro konkrétního pacienta tak, aby se při co nejnižší dávce léku dosáhlo dosáhli maximálního účinku. A nově máme k dispozici právě i velmi moderní invazivní radiofrekvenční léčbu, dodal Veselý.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte