V Doupovských horách proběhne vojenské cvičení

8.2.2023
Simona Knotková

Čeští a slovenští vojáci budou mít v březnu v Doupovských horách na Karlovarsku společné cvičení. Zapojí se do něj 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic a protiletadlová raketová brigáda z Nitry. Vojáci procvičí taktický výsadek z vrtulníku, střelbu z několika střelnic souběžně i ničení dronů. Informovala o tom mluvčí 25. protiletadlového raketového pluku Jana Samcová.

„Jedním z úkolů, které chceme procvičit, je zasazení protiletadlových družstev s využitím aeromobilního výsadku,“ uvedl podplukovník Lukáš Málek, který bude cvičení nazvané Tobruq Arrows 2023 řídit.

Strakoničtí vojáci budou při cvičení využívat vrtulník české armády z 22. základny vrtulníkového letectva, slovenští vojáci budou cvičit s vrtulníkem Black Hawk. „V rámci mezinárodní spolupráce jednáme i o tom, aby si čeští vojáci mohli vyzkoušet aeromobilní zasazení ze slovenského vrtulníku Black Hawk a slovenští vojáci z vrtulníku českých vzdušných sil,“ uvedl Málek.

Vrtulníky budou vysazovat cvičící do prostoru střelnic, ze kterých vojáci následně povedou palbu na vzdušné cíle. Protiletadlová družstva budou rozmístěna tak, aby mohla vést palbu ze tří různých střelnic. Koordinována budou centrálně z místa velení. „Ověříme si tak naši schopnost řídit střelbu protiletadlových družstev při plnění palebných úkolů z několika střelnic současně,“ uvedl podplukovník Petr Řezníček, který bude střelby řídit.

Vojáci chtějí cvičením demonstrovat schopnost společně působit v operacích. Necvičí společně poprvé. „Pokračujeme ve spolupráci, která trvá již téměř deset let,“ dodal Málek.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte