V Hostivici oslaví 25 let zapojení do Pražské integrované dopravy

29.8.2019
Andrea Cerqueirová

Velkolepá oslava bude zaměřena nejen na historickou dopravní techniku, kdy se zájemci budou moci svézt historickými vlaky i autobusy. „Vše bude odstartováno odjezdem slavnostního dopravního konvoje v 10 hodin, tedy veteránskou jízdou, kdy na náměstí v Hostivici přijedou motorky, stará auta a autobusy, udělají okruh po městě, aby si je lidé mohli prohlédnout, přičemž autobusy se následně vrátí na své linky, na kterých budou jezdit celý den. Ostatní vozidla budou na náměstí vystavena,“ uvedl pro Náš REGION příznivec dopravy Michal Babický, který spolu s Městským kulturním střediskem Hostivice, ROPIDem, IDSK (Integrovanou dopravou Středočeského kraje), Českými drahami a dalšími partnery dopravní část slavnosti organizuje.

FOTO: Hostivice – 25 let zapojení do Pražské integrované dopravy

Hostivice – 25 let zapojení do Pražské integrované dopravy - Kyklop – foto archiv Michala BabickéhoHostivice – 25 let zapojení do Pražské integrované dopravy - foto archiv Michala BabickéhoHostivice – 25 let zapojení do Pražské integrované dopravy - Ikarus280 – foto archiv Michala BabickéhoHostivice – 25 let zapojení do Pražské integrované dopravy - All-focus

Historickým vlakem ze Smíchova

„K propojení Regionálního dne Pražské integrované dopravy v Hostivici a Pražského železničního dne na pražském Smíchově dojde tak, že ze smíchovského nádraží bude do Hostivice jezdit historický vlak, který pojede přes Zličín a pokračovat bude na Rudnou,“ řekl Babický. „Bude to motorový vůz řady 820 „Singrovka“, který před dvaceti lety uzavíral na zdejší trati provoz této typové řady. Dále bude jezdit vlak vedený lokomotivou zvanou „Kyklop“ na okružních jízdách Praha-Smíchov – Rudná u Prahy – Hostivice – Praha-Smíchov. A možná přijede i parní vlak.“Vlaky budou jezdit několikrát denně, v Hostivici i na chvíli zastaví, aby si je lidé mohli prohlédnout,“ dodal. Cestování vlakem bude dotované, se slevou. Vlaky budou mít své jízdní řády, které – stejně jako jiné informace – budou postupně zveřejněny na webech Městského kulturního střediska Hostivice, ROPIDu nebo citytrans.info, které spravuje Babický.

Na nádraží bude i malá zahradní železnice

Na nádraží bude plno informačních stánků – kupříkladu ROPIDu nebo Českých drah, i stánek s různými upomínkovými předměty. Vystaveny budou například současné automobily hasičů SŽDC (Správy železniční dopravní cesty) či autobusy. Nebo zahradní železnice, což bude lákadlo především pro děti – jednat se bude o zmenšeninu skutečné železnice, zájemci se budou moci svézt. Dalším lákadlem bude jízda na šlapací drezíně z roku 1851. Na své si přijde celá rodina, včetně seniorů. Prohlédnout si budou moci vystavené autobusové veterány. Na náměstí, kde bude přehlídka malých a středních pivovarů a bohatý kulturní program, je pak dovezou přistavené historické autobusy. Možné bude též absolvovat nostalgické či prezentační jízdy historickými a současnými autobusy v okolí Hostivice.

Probouzí zájem o veřejnou dopravu, spolupracuje s městem Hostivice

Výstava fotografií i historická tramvajová linka

Veteránskými autobusy budou moci lidé jet i přímo z Prahy, zajímavá může být kombinace jednu cestu absolvovat vlakem, druhou – zpáteční – autobusem. Nebo naopak. Cesta autobusem bude zdarma, přičemž budou jezdit z pražských Řep a Zličína, odkud jezdí i stálá linka. „Když se lidé vrátí zpátky autobusem do Řep, tak tam bude vazba zase na historickou tramvajovou linku, která je odveze na Smíchovské nádraží. Bude toho opravdu hodně a vše takto krásně propojeno,“ uvedl Babický, který na přípravách – spolu s ostatními – pracuje asi rok, aby vše do sebe zaklaplo jak puzzle. Aby toho nebylo málo – v budově Městského úřadu Hostivice si budou moci zájemci prohlédnout jeho fotografickou výstavu „25 let Pražské integrované dopravy v Hostivici“.

Zlatým hřebem bude koncert Monkey Business

Hlavní program se uskuteční na hostivickém Husově náměstí, kde – jak už bylo uvedeno – po celý den „pojede“ prezentace malých a středních pivovarů z celé České republiky. Kromě již zmíněné spanilé jízdy veteránů včetně výstavy vozidel, se budou konat hudební vystoupení známých kapel, přičemž zlatým hřebem bude koncert Monkey Business. Chybět nebudou hasičské závody nebo prezentace pražského Letiště Václava Havla. Babický očekává vysokou účast, přičemž loni, kdy akce nebyla v tak velkém stylu, přišlo odhadem pět až sedm tisíc lidí. „Byl bych rád, aby děti, které na akci budou, získaly vztah k technice. Vedlejší efekt může být ten, že z nich v budoucnu mohou být noví strojvedoucí nebo řidiči autobusu, proto na akci bude i náborový stánek či stánek dopravní školy. Slavnost tedy bude nejen o zábavě a historii,“ uvedl. „Za důležité považuji preferenci veřejné dopravy. Když si všichni lidé sednou do aut, jsou všude kolony,“ dodal. S tím, že veřejná doprava je navíc ohleduplnější k životnímu prostředí. Akce může pomoci získat lidem vztah i k ní. Proto neváhejte a přijeďte na akci!Nepřehlédněte