• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V Jeseníkách se poprvé v sezoně rozjedou vleky

  30.11.2023
  Simona Knotková

  První lyžařská střediska v Jeseníkách spustí poprvé vleky během zimní sezony tento pátek.

  Lyžovat se začne v Karlově na Bruntálsku, ale i v Branné na Šumpersku, o víkendu se připojí také středisko Hrubá Voda na Olomoucku. Vyrazit do hor již mohou také běžkaři. Na vrcholcích hor leží nyní zhruba 40 centimetrů přírodního sněhu a rolbaři již protáhli některé trasy. V Jeseníkách od neděle platí první stupeň lavinového nebezpečí, řekl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek.

  „Ve 1300 metrech nad mořem nyní leží do 40 centimetrů sněhu a teplota se pohybuje kolem šesti stupňů pod nulou. Sníh přibývá každý den, v noci na dnešek připadly další dva centimetry. Rolby ze stran provozovatelů hotelů projely stopy na Praděd i na Švýcárnu, sníh je nyní ideální. Běžkařů je tady méně než obvykle, sníh totiž leží i v nižších polohách,“ uvedl ve čtvrtek Hejtmánek. Rolbaři na sociální síti avizují projeté také například Lipovské okruhy u Lipové-lázní na Jesenicku či v okolí Paprsku, lyžuje se od minulého víkendu také v běžeckém areálu Nová Ves. Informace o upravených stopách najdou zájemci na webu.

  Dostatek přírodního sněhu podpořeného i zasněžováním umožňuje některým lyžařským střediskům spustit sezonu. O týden dříve, než to měli původně v plánu, se vleky v pátek rozjedou ve Ski Aréně Karlov. „Pojede zatím čtyřsedačka Express, vysněžena je zatím jedna sjezdovka. Pojede se od pátku do neděle, o víkendu včetně nočního lyžování. Počasí nám pomáhá, nepřetržitě se zasněžuje, další přírodní sníh se očekává, podle možností se budou přidávat další sjezdovky,“ řekl zástupce areálu Boris Keka. Samotné slavnostní zahájení sezony je naplánováno na 9. prosince, kdy u Expressu zahraje kapela 05 a Radeček během jejich koncertního turné Hory. Cena skipasů se v Karlově zvedla o deset procent, nákup on-line je podle Keky cenově výhodnější.

  Vleky se chystají spustit také ve středisku v Branné na Šumpersku. „My už máme sněhu, že ho můžeme i prodávat. Leží tady kolem 60 centimetrů, je to sníh přírodní i ze zasněžování. V pátek to pouštíme, lyžovat se bude do neděle. Od příštího pátku tady budeme mít už kurz, tak už zůstaneme v provozu,“ řekl provozovatel střediska Rostislav Procházka.

  Provoz díky zimním podmínkám spouští i níže položené středisko v Hrubé Vodě na Olomoucku, kde se bude lyžovat v sobotu i v neděli od 09:00 do 16:00 a to na části ze dvou páteřních sjezdovek o délce 1,5 kilometru včetně propojovací tratě mezi sjezdovkou Áčko a Béčko. „Na svazích leží přes 40 centimetrů sněhu. Aktuální výhled počasí slibuje brzké spuštění lanové dráhy a obou páteřních sjezdovek v plné délce,“ řekl za středisko Tomáš Drápal. Svahy kropí sněhová děla také v nedalekých Hlubočkách, tam zatím zahájení sezony neoznámili.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte