V kutnohorské kostnici vznikla stěna z dusané hlíny

13.6.2020
Martin Solar

Dusání je metoda stará několik tisíciletí, s příchodem průmyslové revoluce se však v Evropě téměř vytratila. Práce na nové stěně zkomplikovala pandemie koronaviru, která znemožnila přímé zapojení zahraničních členů týmu do projektu. Výstavba trvala namísto plánovaného jednoho měsíce šest týdnů.

„Realizační tým pod vedením designéra Matěje Janského se skládal z fanoušků dané technologie z řad architektů, sochařů, restaurátorů a archeologů. Rakouský specialista Hanno Burtsher, který na podzim sedleckou kostnici navštívil a připravil vhodný mix, byl po dobu trvání celého projektu k dispozici distančně, když proces dusání konzultoval alespoň pomocí video a telekonferencí,“ uvedla Krejčí.

První parník na Vltavě otevřel brány i současnému lodnímu cestování

Dokončená hliněná stěna bude vysychat další čtyři týdny, až získá úplnou pevnost. Naživo ji bude možné vidět při přednášce o projektu 19. června v horní kapli. Přednášet budou architekti Jan Říčný a Filip Kosek z ateliéru RCNKSK a vedoucí projektu dusání hlíny Matěj Janský.

Dusání se provádí do stejného bednění, jaké se používá pro beton. Směs se skládá z hlíny, písku, jemného i hrubšího kamení, jílu a přiměřeného množství vody. Dusaná hlína má dobré fyzikální vlastnosti, rychle pohlcuje vlhkost, je paropropustná a vytváří pro člověka zdravé mikroklima.

Rozsáhlá obnova kostnice začala v roce 2014. Na začátku bylo rozhodnuto, že opravovat se bude za provozu a práce bude farnost hradit jen z vlastních zdrojů, tedy z příjmů z cestovního ruchu. Zástupci farnosti doufají, že se rekonstrukci někdejší hřbitovní kaple ze 14. století podaří dokončit zhruba v roce 2027.

čtkNepřehlédněte