• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Litomyšli se začala bourat lávka u Smetanova domu

  18.3.2023
  Doris Drienová

  V Litomyšli začali v sobotu ráno dělníci bourat lávku u Smetanova domu přes frekventovanou silnici I/35, která tvoří průtah městem. Lávka byla ve špatném stavu, nahradí ji nová betonová konstrukce. Kvůli demolici je silnice uzavřena, auta se na ni vrátí nejdříve v neděli dopoledne, provoz ale bude omezen na dva ze čtyř pruhů.

  Stavební firma už dříve z nadchodu odstranila kovové zábradlí. Před vlastním bouráním na silnici rozložila vrstvu štěrkodrtě, aby padající kusy konstrukce nepoškodily vozovku. Vybouraný materiál se bude postupně odvážet. „Firma předpokládá, že nebude nutné mít silnici zavřenou do nedělních 20:00, jak je povolena uzavírka, ale že skončí dříve, podle toho, jak demolice půjde,“ řekl vedoucí oddělení investic městského úřadu Pavel Kubeš.

  Dělníci bourají nadchod podélně, začali polovinou dál od Smetanova domu. Postupně bagrem odstraňují železobetonové části konstrukce, nakládají je na nákladní auta a odvážejí ze staveniště.

  Silnice je uzavřená od kruhového objezdu u hotelu Dalibor po světelnou křižovatku. O víkendu objízdné trasy pro vozidla nad 3,5 metru výšky vedou v obou směrech kvůli malé výšce železničního viaduktu v ulici T. G. Masaryka přes Smetanovo náměstí. Vozidla do výšky 3,5 metru jezdí po ulici T. G. Masaryka. Pro další fáze rekonstrukce, která potrvá až do 31. října letošního roku, bude provoz na silnici v úseku zúžen na dva jízdní pruhy. Podle mluvčí krajské policie Markéty Janovské ve městě žádné dopravní problémy nevznikají, o víkendu je provoz nižší.

  Lávka byla stará asi 40 let, sondy před časem zjistily, že je ve špatném stavu a železné výztuže korodují. Nový nadchod bude tvořit opět betonová konstrukce z prefabrikátů, celkový vzhled se od původního nebude příliš lišit.

  Náklady na vybudování nového nadchodu by měly dosáhnou 21,75 milionu korun bez DPH. Litomyšl na stavbu získala příslib dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury v plné výši nákladů.

  Minulý rok v prosinci město otevřelo moderní bezbariérový nadchod s výtahem, který silnici I/35 překonává u městského úřadu a polikliniky, náklady dosáhly 45 milionů korun. Původní z roku 1977 bylo nutné kvůli špatnému stavu zbourat. Nový tvoří pohledový beton, ocel a sklo a je u něj vyhlídka na historické jádro Litomyšle. Podobu nové, subtilnější konstrukce schválili památkáři. Výtah je primárně pro imobilní nebo rodiny s kočárky. Na noc bude zamčený, aby ho neničili vandalové. Na vybudování získala radnice dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte