V Mikulášovicích na Děčínsku se bude opravovat druhá nejstarší hvězdárna u nás

13.10.2021
Redakce

Mikulášovice na Děčínsku opravují hvězdárnu, která je podle starostky Miluše Trojanové druhou nejstarší v České republice. Město si na investici ve výši 27 milionů korun vzalo úvěr a chce ji dokončit v příštím roce.

Hvězdárnu nechal postavit pro své amatérské pozorování v roce 1913 lékárník Adolf Kraus. Objekt stojí naproti kostelu v centru města. Budovu lékárny i s přistavěnou hvězdárnou město odkoupilo za stovky tisíc korun, v roce 2012 byla dokončena rekonstrukce kopule. Později město získalo dalekohled a pořádá víkendová pozorování, během rekonstrukce mimo budovu.

Na opravy památky se snažila radnice několikrát získat dotaci, kterou ale nedostala. „Přesto, že to je památka, přesto, že jsme se hodně snažili, tak jsme zatím nezískali ani korunu z dotací,“ řekla Trojanová. Město mělo o hvězdárnu obavu. Kvůli špatnému stavu střechy do ní zatékalo a hrozilo tak, že letošní zimu objekt nepřežije.

Ve městě žije hvězdářka, která před rekonstrukcí pořádala pro zájemce prohlídky a organizuje i víkendová pozorování. I dnes se do města vypravili výletníci, kteří se přišli na opravu podívat. Podle Trojanové se ve městě plánuje založení hvězdářského kroužku pro děti, učebna by měla být vybudována na pozemku za observatoří, kde bude nový park. „Chceme zkrášlit i okolí,“ doplnila starostka.

Ve vrchním patře, které bude věnované hvězdárně, plánuje město dvě společenské místnosti, v přízemí bude byt. Z původní lékárny se toho moc nedochovalo, nájemci většinu předmětů v 50. letech zničili. „Doteď nacházíme zakopané skleněné lahvičky vzadu na zahradě,“ dodala starostka.

Při rekonstrukci řemeslníci dodržují postupy z počátku 20. století, odpovídat musí i použité materiály. „Chtěli jsme, aby objekt byl zachován a rekonstruován dobře, to znamená, že novými technologiemi to bohužel díky tomu, že to je památkově chráněná budova, není možné, takže dodržujeme postupy a doporučení památkového ústavu,“ sdělil dnes  zástupce stavbyvedoucího Jiří Pavlů.

Kromě rozbité střechy byla narušena i statika části budovy. Trámy napadla dřevomorka, a tak se musí vyměnit. „Původní zůstanou jen obvodové zdi a vnitřní nosné zdi,“ uzavřel Pavlů.Nepřehlédněte