V některých domech ve Šluknově se stále netopí, uvedl nájemník

22.12.2022
Doris Drienová

V některých domech ve Šluknově na Děčínsku se stále netopí, řekl ve středu nájemník jednoho z bytů na sídlišti ve Šluknově, který si přál zůstat v anonymitě. Majitel domů Pavel Zeithammer se vyjádřit odmítl, už dřív však problémy s teplem popřel. V části domů, kde jsou novější kotle, topení funguje. Několika nájemcům však majitel hrozí vystěhováním za účinkování v reportáži České televize, která na problém upozornila.

Obyvatelé sídliště se obrátili na město. Starosta Tomáš Kolonečný (STAN) uvedl, že si mohou zažádat o obecní byt. Vystěhovat se musí také asi 35 rodin z panelového domu v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku. Město několika lidem bydlení zajistí a současně jedná o odkupu domu.

Obyvatel šluknovského sídliště, kde je asi 400 bytů a více než 1000 nájemníků, většinou Romů, se obrátil na topiče. „Řekli mi, že kotel u nás v domě je úplně zdevastovaný, že se v něm nedá topit,“ řekl nájemník. „Je tam asi osm paneláků a třeba ve třech se topí, protože tam jsou kotle v lepším stavu,“ dodal.

Problém je podle něj i s topivem, kterého je nedostatek. Topiči tak do kotlů hází nábytek, kteří nájemníci vyhodili kvůli štěnicím, řekl obyvatel sídliště. Několik nájemníků se obrátilo přímo na radnici, protože s nimi chce majitel rozvázat smlouvu, řekl starosta. „Nabídli jsme jim, aby si zažádali o obecní byt, ale v tuto chvíli ani nemáme žádný volný,“ uvedl.

Soukromý bytový dům v Klášterci, který historicky vlastnilo město, je ve špatném stavu. Nachází se ve vyloučené lokalitě a před nedávnem v něm hořelo. Majitel domu se rozhodl, že s pronájmem bytů skončí a nájemníkům buď ukončil, nebo neprodloužil smlouvu. „Dlouhodobě jednáme i o možnosti odkoupení domu do vlastnictví města,“ řekl starosta Štefan Drozd.

V průběhu února bude mít radnice k dispozici odhadní cenu. Někteří nájemníci se stěhují, části lidem město nabídlo náhradní bydlení. Podmínkou bylo, aby městu nic nedlužili. Přidělení bytů dnes odsouhlasila rada. Některé nájemníky radnice odkazuje na neziskové organizace a ubytovny. Poslední obyvatelé domu se musí vystěhovat do konce února, podle starosty chce však majitel dům odpojit od energií. V lednu chce radnice stav zmapovat a případně svolat krizové jednání.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte