V Olomouci začne Podzimní festival duchovní hudby

16.9.2021
Redakce

„Letošní ročník Podzimního festivalu duchovní hudby se koná přes všechny problémy a omezení způsobená celosvětovou pandemií ve stejné době, tradičním rozsahu i kvalitě jako ročníky předešlé. Koncerty jsou opět umístěny do historicky cenných a akusticky pozoruhodných prostor spojených s duchovním, společenským a kulturním životem Olomouce,“ uvedla ředitelka festivalu.

Návštěvníci jsou zváni na devět koncertů do Arcidiecézního muzea, historicky cenné kaple sv. Anny, do sálu olomouckého arcibiskupství a do šesti dominant města – chrámu sv. Mořice, dómu sv. Václava, chrámu Panny Marie Sněžné, baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, kostela sv. Cyrila a Metoděje a kostela Zvěstování Páně. Program nabídne duchovní hudbu napříč šesti stoletími.

Zahajovací koncert otevře i 76. koncertní sezonu olomoucké filharmonie. Na provedení tohoto dramatického díla se bude podílet i Český filharmonický sbor Brno a pět sólistů. „Oratorium Svatá Ludmila patří k Dvořákovým nejmonumentálnějším dílům. To je možná důvod, proč se neuvádí tak často, jak by si vzhledem ke svým mimořádným kvalitám zasloužilo,“ uvedl mluvčí filharmonie Miloš Adámek.

Druhý koncert festivalu 23. září v chrámu sv. Mořice přinese celovečerní mši Johanna Michaela Haydna. Díla se ujal slovenský dirigent Marián Lejava, který se na festivalu představí poprvé. Přehlídka na jednom z koncertů představí také dílo barokního skladatele Johanna Caspara Ferdinanda Fischera, v plánu jsou i tři komorní večery doprovázené slovem, jeden z nich připomene i 70. výročí úmrtí skladatele Arnolda Schönberga. Zcela netradičně zařadila festivalová dramaturgie do programu i koncert amerických spirituálů, jeho snahou je přibližovat návštěvníkům koncertů i hudbu jiných kultur a tradic. Uskuteční se 16. října v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

Závěrečný slavnostní koncert festivalu se odehraje 23. října v chrámu Panny Marie Sněžné a nabídne dílo Vincenza Belliniho Mše a moll / Messa di Gloria pro sóla, sbor a orchestr v interpretaci Filharmonie Hradec Králové. Skladbu napsal skladatel jako dvacetiletý a bude uvedena 200 let od premiéry, dodala ředitelka festivalu.

Zdroj: jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte