• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Pardubicích bude výukové středisko pro letouny L-39 NG

  5.4.2024
  Simona Knotková

  Na pardubickém letišti na přelomu letošního a příštího roku vznikne letecké výukové středisko. Piloti tam budou trénovat letové simulace na proudových letadlech L-39 NG.

  Výcvikové centrum bude stát nižší desítky milionů korun. Novinářům to ve čtvrtek řekli zástupci Centra leteckého výcviku, které spadá pod národní podnik LOM Praha.

  Centrum leteckého výcviku očekává, že v příštím roce bude pro výcvik pilotů používat čtyři nové letouny L-39 NG, na další čtyři letadla bude mít opci. Ještě než piloti na letadlech začnou létat, musí nejdřív podstoupit výcvik v simulačním středisku, které tam vznikne.

  „Je to nejen reálný výcvik na nebi, ale je potřeba se nejdřív připravit na zemi. Centrum bude obsahovat velkou simulační halu zatím s jedním letovým simulátorem pro NG, přestěhujeme tam trenažéry pro vrtulníky a budou tam speciální učebny pro jazykovou a technikou přípravu,“ řekl ČTK zástupce Centra leteckého výcviku Jaroslav Šefl. Centrum letos slaví 20 let existence.

  Centrum leteckého výcviku se kromě reálných letů a chystaného pozemního střediska pro začínající piloty věnuje i bojovému tréninku pilotů. Od roku 2011 má Taktické simulační centrum. Slouží pro výcvik pilotů, kteří létají na proudových letadlech L-39, L-159, Jas-39 Gripen a F-16.

  „Sem se nechodí piloti učit létat, ale bojovat. Už mají něco nalétáno. Máme taktické scénáře, podle kterých se učí. V době míru například pomáhají v simulacích dopravnímu letounu v nouzi, navedou ho na přistání,“ řekl Šefl.

  Primárně středisko slouží pro českou armádu, ale výuku tam absolvují i vojáci ze zemí NATO, podle Šefla centrem prošlo za dobu jeho existence kolem 2000 pilotů. Šefl doufá, že centrum jednou bude školit piloty na stíhačky F-35, které Česko pořizuje. První letouny by měly přiletět v roce 2031, všech 24 zde bude do roku 2035.

  Při cvičení pro bojové účely mají piloti při simulacích pozemní, vzdušné nebo námořní cíle. Taktická mise vytváří velmi reálnou iluzi. V centru je osm cvičných kokpitů. „V míru není cílem sestřelit jakýkoliv letoun, spíš mu pomoci, ale piloti se musí připravit i na horší situace. Je to velký nápor na psychiku pilota,“ řekl Šefl.

  Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) si ve čtvrtek v Pardubicích simulátor vyzkoušela. Při simulaci na Prahu mířila dvě letadla Boeing, která ovládli teroristé, piloti byli zranění nebo mrtví. Ministryně měla za úkol letadla sestřelit, nesměla je ale zasáhnout v obydlených oblastech.

  Ministryně ve čtvrtek uvedla, že by Centrum leteckého výcviku v Pardubicích mohlo školit i ukrajinské piloty na letadla F-16. „Jednání probíhají poměrně dlouhou dobu, ukrajinská strana ví, že tato možnost v tomto výcvikové středisku je. Ale musí přijít oficiální požadavek v podobě bilaterální dohody,“ řekla Černochová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte