V Plzni vznikla další zelená trať! Sníží hlučnost a zachycuje prach

25.5.2022
Andrea Jančová

Tramvajová trať v Plaské ulici v Plzni-Bolevci prošla v loňském roce rozsáhlou modernizací. Nyní nechala Správa veřejného statku města osadit tramvajový pás rostlinami rozchodníků. Po tramvajové trati na Slovanské aleji se jedná o další zelenou trať v Plzni. 

Část teď ještě zelených rozchodníků je již zasazena do kolejového pásu a zalita, další na osazení čekají. Práce probíhají postupně. Do kolejiště se pokládá vodozádržná podkladová vrstva pro zeleň, na kterou se pak poprvé v Plzni sázejí suchomilné rozchodníky. Ty nejen zlepší vzhled celé komunikace, ale také sníží hluk i prašnost od tramvajové dopravy.

Nové lepší koleje i jejich uložení pro tišší jízdu přinesla vloni provedená rekonstrukce posledního úseku tramvajové trati linky číslo 1 do Bolevce. Na této rekonstrukci bylo použito několik zajímavých novinek. Kolejový rošt byl v přímém úseku nově vystavěn z pražců z předepjatého betonu a mimo krátké úseky v křižovatkách se poprvé v Plzni osadil kolejnicemi tzv. železničního tvaru bez typického tramvajového žlábku. Uložení kolejnic s novými komponenty z recyklované pryže tlumí hluk a vibrace kolejnic. Po dokončení zeleného pásu bude rekonstrukce tramvajové trati ukončena.

Tramvajová trať Plaská

Tramvajová trať linky jedničky od manipulační konečné v Mozartově ulici do Bolevce byla otevřena v květnu 1990 a po více než 30 letech provozu byla již ve špatném technickém stavu a vyžadovala rekonstrukci. V tomto úseku jezdily tramvaje po konstrukci tvořené kolejnicemi na dřevěných pražcích ve štěrkovém loži. Délka části dvoukolejné tramvajové trati, která se opravila, je asi 850 metrů a nezahrnula krátký úsek v křižovatce ulic Plaské s Okounovou, který již prošel obnovou, a vlastní obratiště na konečné v Bolevci.

Zdroj :vz,Magistrát města Plzně


Témata:

Nepřehlédněte