V polovině srpna začne dostavba cyklotrasy Odra-Nisa u Chotyně

3.8.2020
Redakce

Cyklotrasa Odra-Nisa je dlouhá zhruba 590 kilometrů a vede od pramene Nisy v Nové Vsi v Jizerských horách přes Polsko a Německo až k Baltu. Úsek kolem Chotyně byl podle Svitáka nad finanční možnosti obcí, proto se ho rozhodl financovat kraj. „Ta stavba je v tom úseku velmi komplikovaná, musí tam dojít k odstřelu skalního masivu. Řešil se tam i sklon cyklostezky, takže to je velmi náročné,“ doplnil Sviták. Na hledání trasy pracovala obec Bílý Kostel několik let, dostavbu komplikovali vlastníci pozemků.

Podle vedoucího krajského odboru dopravy Jana Čápa by úpravou měl projít také navazující úsek trasy. „Kraj převzal od obce Bílý Kostel i projekt na navazující úsek, kde je povrch v prašném provedení. Projekt je z roku 2016, a tak ho musíme aktualizovat. V příštím roce, po dokončení tohoto posledního úseku, bude položen asfalt i na navazující části,“ řekl Čáp. Náklady se odhadují na další čtyři miliony korun.

Skryté značky proti krádežím kol. Česká Lípa nabízí značení bicyklů

Rozvoj cyklodopravy patří k prioritám Libereckého kraje. V kraji je více než 2200 kilometrů značených cyklotras a stezek. K nejvytíženějším patří Greenway Jizera, hodně využívaná je také Jizerská magistrála, Singltrek pod Smrkem, trasy kolem Máchova jezera nebo v Českém ráji. Cyklotrasy často využívají už existující komunikace, snahou je proto cyklisty od motorové dopravy oddělit. Po dokončení cyklotrasy Odra-Nisa bude možné bezpečně mimo frekventované komunikace dojet na kole až k česko-německé hranici.

vera/čtk

Komplikace při cestě vlakem na Liberecku. Začínají rekonstrukce na tratíchNepřehlédněte